LONDÝN, BRATISLAVA. Do domu vtrhne policajné komando a kým domáci dvíhajú ruky nad hlavu, špecialisti zaisťujú bežiace počítače, aby z nich vydolovali všetky informácie. Pripájajú USB kľúče, ktoré simulujú pohyb myši a klikanie klávesnice, aby sa bežiace systémy nevypli a neuspali.
Takto to vyzerá pri záťahoch na hackerov a kyberzločinov po celom svete. Polícia odnáša zaistené počítače a servery prepojené za behu na náhradný zdroj napájania s nádejou, že spustené systémy nebudú chránené heslami či silným šifrovaním.
Podľa spravodajského kanála Sky News police takáto taktika už nemusí fungovať. V obehu je kód USBKill, ktorý sleduje všetky USB porty počítača. Vo chvíli, keď odhalí zmenu, bežiaci systém okamžite vypne alebo sa pustí do šifrovania či likvidácie dát.
Obranný scenár sa preto spustí vo chvíli, keď ktokoľvek vytiahne niektorú z USB periférií, alebo k stroju pripojí policajný USB kľúč, ktorý už poslúžil aj v medializovaných kauzách - akou bolo zatknutie tvorcu Silk Roadu.
Takáto ochrana je obzvlášť účinná v prípade, ak kyberzločinci pracujú vo virtuálnom stroji so systémom, ktorý ukladá pracovné dáta iba do operačnej pamäti. Z automaticky vypnutého stroja je už iba malá nádej, že sa podarí obnoviť dáta, ktorých fragmenty v pamäťových čipoch zostali.