Londýn 9. januára (TASR) - Na ojedinelú expedíciu, ktorá si dala za cieľ zistiť, ako rýchlo reagujú ľadovce v Antarktíde na globálne otepľovanie, sa vybral spoločný tím čílskych a amerických vedcov. Odborníci chcú preveriť, či je pravda, že niektoré z najväčších ľadovcov sa topia oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa Walida Abdulada z americkej NASA je to ten najlepší spôsob, ako skúmať dôsledky globálneho otepľovania.
Predmetom záujmu vedcov je ľadovec na ostrove Pine Island - jeden z najväčších na svete. Jeho šírka je asi 50 kilometrov a miestami je až štyri kilometre hrubý. Je to tiež jedna z najmenej preskúmaných oblastí na svete.
Šéfom expedície je Čiľan Claudio Tautenboim, ktorý zhromaždil vedcov zo svojho vlastného nezávislého centra pre vedecké štúdie, z americkej NASA a zaangažoval posádku čílskeho letectva.
Expedícia pracuje s prístrojmi NASA, ktoré dokážu merať ľad s obdivuhodnou presnosťou. James Jungel, jeden z pracovníkov NASA vysiela na ľad laserové signály:
"Laser je na palube lietadla. Každú sekundu vysiela 5000 impulzov. Sledujeme čas, za ktorý každý z impulzov urazí cestu od lietadla k ľadu a späť. Z toho získavame informácie o tom, aká je vzdialenosť lietadla od povrchu, a môžeme vytvoriť topografickú mapu ľadového povrchu," vysvetľuje.
Okrem laseru vedci používajú aj kamery pre trojdimenzionálne zábery, radar, ktorý preniká cez ľad a mapuje i to, čo je pod ním, a tiež prístroj na meranie vulkanickej aktivity pod ľadovcami. Všetky prístroje sú napojené na systém, ktorý zachytáva merania s odchýlkou menšou než desať centimetrov.
Odborník na ľadovce Gino Kisasha sa obáva, že vulkanické teplo už možno narušilo stabilitu ľadovcov a malá zmena v svetovej klíme by mohla spôsobiť ich topenie. A oveľa rýchlejšie, než sa predpokladalo.
"Existujú dôkazy, ktoré potvrdzujú teóriu, že sa veľké ľadovce rozpustia za nášho života. Už sa to dokonca deje," tvrdí Gino Kisasha.
Expedícii potrvá celé mesiace, kým vyhodnotí množstvo meraní a urobí z nich nejaké závery. Ale už prvé merania a predbežné výsledky sú alarmujúce. Naznačujú, že ľadovec na Pine Islande je prinajmenšom nestabilný. Zatiaľ nie je nič potvrdené, ale vedci sú odhodlaní nájsť definitívnu odpoveď.