
Špirála obkružujúca dráhu Zeme okolo Slnka znázorňuje nezvyčajnú krivku, po ktorej sa pohybuje 60-metrový asteroid 2002 AA29. Raz za 95 rokov sa priblíži k Zemi a na krátky čas sa stane jeho druhým mesiacom. KRESBA - JPL
Včera sa k Zemi na minimálnu vzdialenosť 5,9 milióna kilometrov priblížila planétka 2002 AA29, ktorú pred rokom objavila sonda LINEAR. Planétka nás však nikdy neohrozí – pohybuje sa totiž po dráhe, ktorá v tvare podkovy kopíruje dráhu Zeme okolo Slnka a kvázisatelitom sa stáva až pri priblížení. Spôsobuje to gravitácia Zeme, ktorá síce priťahuje planétku k sebe, ale tým ju aj urýchľuje a zanáša od seba ďalej. Je to správanie sa úplne výnimočné: nepoznáme žiadnu inú planétku s podobnými parametrami dráhy v blízkosti Zeme.
Nová planétka je teda zaujímavejšia ako iné, čo sa k nám z času na čas priblížia. Paul Chodas z Laboratórií tryskového pohonu NASA (JPL) štúdiom pohybu telesa zistil, že tento 60-metrový balvan sa pohybuje po špirále, obkrútenej okolo zemskej dráhy.
Výpočty ukázali, že pred zhruba 600 rokmi sa balvan na svojej púti okolo Slnka priblížil k Zemi tak blízko, že jej gravitácia zmenila jeho dráhu. Priblíženie však nebolo dosť veľké na to, aby Zem teleso naveky zachytila a spravila z neho svoj druhý prirodzený satelit. Zmenila však jeho dráhu natoľko, že objekt 2002 AA29 teraz obieha okolo dráhy Zeme.
Podľa Chodasa sa blízke stretnutie opakuje každých 95 rokov. Pri každom takomto priblížení to potom vyzerá, akoby Zem mala nový mesiac. Vedci teraz skúmajú, ako sa bude gravitačný biliard medzi Zemou a Slnkom vyvíjať v budúcnosti a dokedy asteroid 2002 AA29 na svojej kurióznej dráhe vydrží.
ROMAN PIFFL