SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
(2)

Satelit mapuje pokrývku Európy

Ďalšia časť celoeurópskeho projektu Image and CORINE Land Cover 2000, o ktorom sme písali v predchádzajúcom čísle prílohy Veda, sa volá Image 2000 (obraz 2000). Jeho cieľom je upraviť satelitné snímky tak, aby poskytli informácie o krajinnej pokrývke ...


Príklady identifikovaných zmien krajinnej pokrývky v oblasti Zvolena.

Ďalšia časť celoeurópskeho projektu Image and CORINE Land Cover 2000, o ktorom sme písali v predchádzajúcom čísle prílohy Veda, sa volá Image 2000 (obraz 2000). Jeho cieľom je upraviť satelitné snímky tak, aby poskytli informácie o krajinnej pokrývke nielen v celoeurópskom kontexte, ale aj pre jednotlivé krajiny.

Spracovanie satelitných snímok sa zabezpečuje centrálne. Snímky musia byť kvalitné a vzájomne porovnateľné a poskytnúť interpretátorovi v počítači spoľahlivé informácie na identifikáciu tried krajinnej pokrývky.

Slovenská agentúra životného prostredia pre Slovensko vybrala a zakúpila štyri snímky pokrývajúce 90 percent územia Slovenska. Tieto snímky Európska environmentálna agentúra (EEA) poskytla všetkým krajinám, zapojeným do projektu. Ich spracovanie zabezpečila SAŽP a firma GISAT, ktorá bola zároveň koordinačným pracoviskom pre krajiny programu Phare (Bulharsko, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko).

Konečným produktom spolupráce bude geometricky upravená mozaika satelitných snímok Európy, využiteľná na ďalšie tematické mapovania v mierkach 1:50 000 až 1:100 000.

Podstatou druhej časti projektu je identifikovať zmeny krajinnej pokrývky Európy za obdobie 1990-2000. Aktualizácia dát z programu CORINE Land Cover 90 vytvorením vrstvy CLC2000 a perspektívne aj vrstiev z ďalších časových horizontov umožní analyzovať zmeny krajiny nielen na národných úrovniach, ale aj v celoeurópskom kontexte.

Inventarizácia zmien krajinnej pokrývky je dôležitá na analýzu trendov, príčin a dôsledkov prírodných a spoločenských procesov, ktoré v krajine prebiehajú, ako aj na hodnotenie jej ekologickej stability. Tieto informácie sú zvlášť cenné pre krajinný manažment.

Bližšie pozri internetové adresy
http://www.sazp.sk/DPZ  alebo http://terrestrial.eionet.eu.int .

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz.

Voľby v Nemecku sa skončili. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie.


a 5 ďalší 12 h
Podávanie vakcín vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Humennom.

Kedy sa už zbavíme celého tohto zlého sna?


Martin Pavelka 23. sep

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu