SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
(2)

Satelit mapuje pokrývku Európy

Ďalšia časť celoeurópskeho projektu Image and CORINE Land Cover 2000, o ktorom sme písali v predchádzajúcom čísle prílohy Veda, sa volá Image 2000 (obraz 2000). Jeho cieľom je upraviť satelitné snímky tak, aby poskytli informácie o krajinnej pokrývke ...


Príklady identifikovaných zmien krajinnej pokrývky v oblasti Zvolena.

Ďalšia časť celoeurópskeho projektu Image and CORINE Land Cover 2000, o ktorom sme písali v predchádzajúcom čísle prílohy Veda, sa volá Image 2000 (obraz 2000). Jeho cieľom je upraviť satelitné snímky tak, aby poskytli informácie o krajinnej pokrývke nielen v celoeurópskom kontexte, ale aj pre jednotlivé krajiny.

Spracovanie satelitných snímok sa zabezpečuje centrálne. Snímky musia byť kvalitné a vzájomne porovnateľné a poskytnúť interpretátorovi v počítači spoľahlivé informácie na identifikáciu tried krajinnej pokrývky.

Slovenská agentúra životného prostredia pre Slovensko vybrala a zakúpila štyri snímky pokrývajúce 90 percent územia Slovenska. Tieto snímky Európska environmentálna agentúra (EEA) poskytla všetkým krajinám, zapojeným do projektu. Ich spracovanie zabezpečila SAŽP a firma GISAT, ktorá bola zároveň koordinačným pracoviskom pre krajiny programu Phare (Bulharsko, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko).

Konečným produktom spolupráce bude geometricky upravená mozaika satelitných snímok Európy, využiteľná na ďalšie tematické mapovania v mierkach 1:50 000 až 1:100 000.

Podstatou druhej časti projektu je identifikovať zmeny krajinnej pokrývky Európy za obdobie 1990-2000. Aktualizácia dát z programu CORINE Land Cover 90 vytvorením vrstvy CLC2000 a perspektívne aj vrstiev z ďalších časových horizontov umožní analyzovať zmeny krajiny nielen na národných úrovniach, ale aj v celoeurópskom kontexte.

Inventarizácia zmien krajinnej pokrývky je dôležitá na analýzu trendov, príčin a dôsledkov prírodných a spoločenských procesov, ktoré v krajine prebiehajú, ako aj na hodnotenie jej ekologickej stability. Tieto informácie sú zvlášť cenné pre krajinný manažment.

Bližšie pozri internetové adresy
http://www.sazp.sk/DPZ  alebo http://terrestrial.eionet.eu.int .

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.