(2. 1. – 8. 1. 2003)
* Thomas Leisner z Technische Universität Ilmenau s kolegami ako prví pozorovali takzvané Rayleighove prúdy, drobné výtrysky na opačných koncoch elektricky nabitých kvapiek kvapaliny, strácajúcich stabilitu. Lord Rayleigh tento jav predpovedal v roku 1882.
* Dave Stegman z University of California v Berkeley s kolegami vysvetlil vznik a krátkodobé fungovanie vnútorného dynama, generujúceho globálne magnetické pole mladého Mesiaca. Dnešný Mesiac také pole nemá, ale podľa vzoriek hornín z projektu Apollo ho spočiatku mal.
* Podľa Roberta Thunella z University of South Carolina sa tropické vody na hranici Indického a Tichého oceánu pri posledných dvoch prechodoch medzi dobami ľadovou a medziľadovou zohriali o 4 stupne Celzia, niekoľko tisíc rokov pred roztopením ľadovcových štítov na severnej pologuli.
* John Stone z University of Washington s kolegami zistil, že Západoantarktický ľadovcový štít v oblasti Zeme Márie Byrdovej sa ďalej stenčuje, čo môže zvýšiť hladiny morí až o päť metrov. Veľké ľadovcové štíty na severnej pologuli sa prakticky prestali zmršťovať pred 7000 rokmi.
* William Williams z Australian National University s kolegami zistil, že červené riasy v stálom snehu pri fotosyntéze pohlcujú množstvo oxidu uhličitého z atmosféry aj z pôdy.
* Podľa Maartena Krola z Institute for Marine and Atmospheric Research v Utrechte a kolegov je v atmosfére nad Európou viac plynného metylchloroformu, zakázaného priemyselného rozpúšťadla, ako sa myslelo. Ide zrejme o zvyškové emisie zo skládok odpadov.
* Jay Hove z California Institute of Technology preukázal na embryách rybiek dánií, že vnútrosrdcové fluidné sily určujú normálny vývoj cyklu srdcovej činnosti i komôr a chlopní. Korene kardiovaskulárnych chorôb zrejme treba hľadať už vo vývoji embrya a plodu.
* Kathleen LoGiudiceová z Institute of Ecosystem Studies v newyorskom Millbrooku s kolegami zistila, že v ekosystémoch so zníženou biodiverzitou (menším počtom druhov) je vyššie riziko prenosu lymskej boreliózy kliešťami cez vtáčích a cicavčích hostiteľov na ľudí.
* Krzysztof Palczewski z University of Washington s kolegami zistil, že molekuly rodopsínu, pigmentu, vďaka ktorému vidíme, vytvárajú na sietnici páry, čo je kľúčové pre ich funkciu.
* Podľa teoretických ekológov L. Conrada a T. J. Ropera z University of Sussex je sociálna skupina živočíchov, v ktorej všetci členovia prispievajú k rozhodovaniu, lepšie vybavená na prežitie ako tá, v ktorej vládne despotizmus, aj keď je despota jej najskúsenejším členom.
ZDENĚK URBAN