SME

Vulkán Stromboli po čase opäť pohrozil

Iba 900 metrov je vysoký vulkán Stromboli na rovnomennom ostrovčeku, ktorý je súčasťou Liparských ostrovov (120 km severne od Sicílie). Za približne dvetisíc rokov prakticky neprerušenej činnosti si získal povesť majáka Stredozemia, ktorý spoľahlivo ...


Život na úpätí vulkánu nie je jednoduchý. O tom by najlepšie vedeli rozprávať ľudia z dediny Ginostra na Stromboli. FOTO – REUTERS

Iba 900 metrov je vysoký vulkán Stromboli na rovnomennom ostrovčeku, ktorý je súčasťou Liparských ostrovov (120 km severne od Sicílie). Za približne dvetisíc rokov prakticky neprerušenej činnosti si získal povesť majáka Stredozemia, ktorý spoľahlivo ukazuje cestu námorníkom.

Tesne pred Silvestrom tu však zaznamenali najsilnejšiu erupciu za uplynulých 17 rokov, ktorá zranila niekoľko ľudí. Na okolie sa zniesol dážď popolčeka a zo skaly sa zrútila do mora časť skalného masívu. Vznikla pri tom dvadsaťmetrová vlna, ktorá však nebola ničivá. Obyvateľov z bezprostrednej blízkosti vulkánu evakuovali. Pre zlé počasie však na Liparských ostrovoch zostali odrezané od sveta nielen desiatky obyvateľov z okolia vulkánu, ale aj veľa novinárov, fotografov a vedcov, sledujúcich výrony lávy na Stromboli.

„Láva vyteká rovnomerne, bezprostredné riziko nehrozí,“ povedal podľa agentúry AFP šéf regionálnej civilnej ochrany Guido Bertolaso. „Máme však pripravený plán postupu v prípade núdze, ktorý zahŕňa nielen Liparské ostrovy, ale aj priľahlé oblasti Sicílie a Kalábrie,“ povedal. Reagoval tak na informácie o panike, ktorá vznikla v Lamezii Terme (Kalábria), kde sa davy zhromaždili na pobreží, aby sledovali Stromboli. Ak by však erupcia vyvolala náhlu ničivú prílivovú vlnu (tsunami), bolo by neskoro utekať. Preto polícia ľudí z pláže pre istotu vytlačila, a tak vznikla panika z obáv, že „tsunami určite rýchlo udrie“.

„Tieto udalosti dokazujú, že obyvateľstvu je cudzia kultúra prevencie a informovanosti. Pre ľudí nie je dobrým vysvedčením, keď si varovanie vykladajú ako vyhlásenie poplachu,“ povedal Bertolaso. „Musia sa naučiť žiť s vedomím určitého nebezpečenstva a byť pripravení zvládať naliehavé situácie,“ dodal. Podľa posledných správ sa na Sicílii znovu zobúdza aj Etna. Obdobie zvýšenej vulkanickej aktivity na nej prebieha už od vlaňajšieho októbra. (čtk, ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu