SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Internet (znova) oslávil 20. narodeniny

Pamätníci majú vraj ešte schované tričká s nápisom „Prežil som prechod na TCP/IP protokol“. Nebude ich asi veľa a budú dosť zožltnuté, pretože táto udalosť sa odohrala pred dvadsiatimi rokmi a asistovalo pri nej možno niekoľko stoviek ľudí. Prechod nastal


Vinton Cerf, spoluzakladateľ internetu FOTO - ibiblio.org

1. januára 1983 a viacerí internetoví priekopníci ho považujú za dátum zrodu siete internet.

Protokoly sú komunikačné štandardy, ktoré umožňujú sieťové spojenie rôznych druhov počítačov medzi sebou. Pôvodným protokolom siete Arpanet, predchodcu internetu, bol Network Control Protocol (NCP). Podľa odborníkov bol primitívny, ale spočiatku stačil pokrývať spojenie medzi tisíckou počítačov, ktoré v 70. rokoch tvorili pravek internetu. „Logickým dátumom zrodu internetu je 1. január 1983, keď Arpanet oficiálne prešiel z NCP na TPC/IP protokol. O šesť mesiacov neskôr sa Arpanet rozdelil na dve podsiete - Arpanet a (vojakmi využívaný) Milnet,“ vysvetľuje R. Braden, ktorý bol členom tímu vytvárajúceho nový protokol. Na prácu s novinkou, ktorej otcami boli Vinton Cerf a Robert Kahn, vtedy vsádzalo, ako pripomenul Braden, len „pár zapálených duší“.

Hoci Arpanet niesol znaky moderného internetu vrátane obdoby dnešnej elektronickej pošty, používalo ho len niekoľko stoviek ľudí na prestížnych vojenských a vedeckých pracoviskách a obyčajní občania ho vôbec nepoznali.

Podľa niektorých odborníkov by mal byť za „dátum narodenia“ internetu považovaný skôr 2. september 1969, keď boli na Kalifornskej univerzite v Los Angeles káblom prepojené prvé dva počítače systémom podobným neskoršiemu internetu.

Za vznik „skutočného“ internetu, ktorý sa aj napohľad podobá tomu dnešnému, však možno považovať aj rok 1990 alebo 1991, keď vznikli prvé webové stránky a sieť bola prvýkrát otvorená širokej verejnosti.

(čtk, ap, tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.

Marián Brestič