Viedeň 8. januára (TASR) - Globálne oteplenie nemení len flóru a faunu, nárast priemernej teploty spôsobil už zmeny, ktoré možno konkrétne odmerať a vyjadriť číslami. Najnovšie výskumy napríklad ukázali, že hranica života na Zemi sa posúva čoraz viac k pólom a príroda sa prebúdza každý rok o niečo skôr, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Na potvrdení tohto javu pracovali dva od seba nezávislé kolektívy amerických biológov - a oba kolektívy boli úspešné, podotýka denník.
Camille Parmesanová a jej kolegovia z univerzity v texaskom Austine prezentovali nedávno rozbory štúdií prevažne z rokov 1900 až 2000 o zmenách živočíšnych a rastlinných druhov. Porovnávaním údajov sa vedci dopracovali k záveru, že hranica života sa každých desať rokov posúva o 6,1 kilometra smerom k zemským pólom - k Arktíde a Antarktíde a jar nastupuje o 2,3 dňa skôr.
Údaje odborníkov z Texasu potvrdili vedci zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii, ktorí sa dopracovali k záveru, že nástup jari sa posúva každých desať rokov dokonca až o päť dní.
Informácie sa zakladajú na údajoch o globálnom otepľovaní zemskej atmosféry.
Vedci predpokladajú, že nárast priemernej teploty o šesť stupňov Celzia, ku ktorému má prísť okolo roku 2100, spôsobí, že mnoho živočíšnych druhov zmeny prírodných podmienok neprežije, uzatvára Der Standard.