SOUL, BRATISLAVA. Neviete, kto ste, neviete, kde ste a nepoznáte ani ľudí, ktorí sa vám prihovárajú. Keď sa však pozriete na displej mobilu, vaše spomienky sa aspoň hmlisto vrátia – pomôže vám pohľad na staré fotografie a videoklipy.
Vývojári aplikácie Backup Memory chcú pomôcť ľuďom, ktorí majú problémy s Alzheimerovou chorobou či trpia výpadkami pamäti. Tvorcovia už spolupracujú na vývoji s Tuniskou asociáciou pre Alzheimerovu chorobu.
„Chceme zjednodušiť život pacientom s Alzheimerovou chrobu,“ hovorí v tlačovom vyhlásení Azer Jaafoura zo Samsungu, ktorý pomáha aplikáciu vytvoriť. „Ale rovnako aj ľuďom, ktorí sa o takýchto pacientov starajú.“
Aplikácia funguje jednoducho. Smartfón cez bluetooth sleduje okolie a vo chvíli, keď identifikuje ľudí z databázy, pripraví krátke texty a snímky, ktoré na displeji vytvoria koláž informácií. Tie môžu pomôcť pacientom rýchlo sa zorientovať v situácii a teoreticky nahradiť slabnúcu pamäť.
Projekt je podľa magazínu Engadget iba na začiatku vývoja a v dohľadnej dobe by mali pribudnúť informácie, ktoré sú cez GPS súradnice viazané na konkrétne miesta. Z archívu by tak mohla aplikácie vyberať dáta, ktoré sú v danej chvíli užitočné.
Prvé skúšky u pacientov dopadli podľa odborníkov dobre. Opakovaný prísun informácií oddialil nastupujúce problémy, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť pri tlmení dôsledkov ochorenia.