ARMONK, BRATISLAVA. Zdalo sa, že to bude ideálna mena pre zlodejov vo virtuálnom priestore. Teraz sa však ukazuje, že bitcoiny predsa len nemusia byť takou výhrou: bezpečnostní experti naznačujú, že bitcoiny už nie sú pre kybezlodejov natoľko atraktívne, ako bývali v minulosti.
Príkladom môže byť známy ransomvér CryptoLocker. Odhaduje sa, že vďaka nemu útočníci zarobili asi dva milióny libier. Program, ktorý zašifroval informácie, požadoval výkupné práve v bitcoinoch.
Teraz sa však zdá, že kyberkriminálnici začali dávať prednosť inému postupu. Bitcoiny sa pokúšajú čo najskôr zameniť za iné meny.
Hoci sa útočníkom páči anonymnosť transakcií, ktoré bránia odhaleniu ich identity, problémom je nestála hodnota meny. Zo 728 libier v roku 2013 poklesla hodnota bitcoinu na dnešných 155 libier a neexistuje záruka, že v budúcnosti sa neobjavia ďalšie poklesy.
Preto podľa BBC niektorí kyberútočníci menia vyzbierané bitcoiny za skutočné peniaze. Analytici hovoria, že za takéto služby sa berie 20-percentá provízii. Výmenu meny uskutočňujú výhradne ľudia bez skutočného prepojenia na kyberzločincov – cez sieť sprostredkovateľov, ktorí zastierajú toky peňazí.
Hoci sa spočiatku zdalo, že úspešná virtuálna mena by mohla v niektorých kruhoch vytlačiť z obehu skutočné peniaze, realita je iná. Kým na jednej strane snahy o presadenie bitcoinov pokračujú, na druhej chýbajú kanály, ktoré by umožnili neobmedzené platby za všetky tovary a služby.
Pre niektorých kyberútočníkov sa tak bitcoiny stali iba akýmsi transakčným pomocníkom, ktorého toky nie sú v rôznych končinách sveta právne ošetrené.