SINGAPUR, BRATISLAVA. Správanie internetového prehliadača môže prezradiť, kde sa nachádzate. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uverejnili akademici z National University of Singapore.
Bez GPS dát či analýzy IP adries možno odhadnúť polohu zariadenia pripojeného k internetu.
Stačí len odhaliť, ktoré zo súčastí internetových stránok sa nachádzajú vo vyrovnávacej pamäti prehliadača a ktoré nie. Zvyšok je už iba jednoduchá dedukcia a analýza.
Akademici vychádzajú z toho, že veľké technologické spoločnosti využívajú prepracované taktiky na to, aby znížili zaťaženie svojich serverov a zaistili rýchlu odozvu.
Kombinujú dáta zozbierané zo smartfónov s tými, ktoré nazbierajú na počítačoch svojich klientov. Svojich používateľov smerujú k najbližším dátovým centrám a ponúkajú im obsah, ktorý súvisí s miestom ich pôsobenia.
Kým Google podľa magazínu The Daily Dot pri otvorení máp okamžite určí štvorec mapy ktorý odhaľuje vašu polohu, Craiglist zobrazí ponuky z mesta, ktoré ste si predvolili sami, aby ste mali všetko na dosah ruky.
Všetko vďaka používateľským účtom a mobilným aplikáciám.
Preto sa akademici rozhodli merať čas, ktorý je potrebný pre načítanie rôznych fragmentov z webových stránok.
Ak to zabralo menej ako 1 milisekundu, znamená to, že obrázok, logo či ovládací prvok už boli v minulosti v prehliadači zobrazené. Ak je čas dlhší, dáta zrejme museli byť stiahnuté z internetu.
Kontrolou rôznych objektov tak možno odhadnúť, v ktorej lokalite používateľ pôsobí. Je to, akoby ktosi meral rýchlosť načítavania sekcií z inzertného servera, aby odhalil, či vás zaujímajú autá, reality alebo záhradkárstvo.