Londýn 7. januára (TASR) - Dvaja biológovia zverejnili novú teóriu o vzniku života na Zemi. Podľa nich ako prvé vznikli bunky, ktoré sa vyvinuli v "anorganických inkubátoroch", informoval časopis Philosophical Transactions B.
William Martin z Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfe a Michael Russell zo škótskeho Environmental Research Center v Glasgowe tvrdia, že kľúčom k vzniku života sú dutinky v horninách na dne mora, ktoré obsahujú sulfid železnatý. Koncentrácia organických molekúl v týchto dutinkách s priemerom niekoľkých stotín milimetra mohla stačiť na to, aby sa z nich vyvinuli prvé životaschopné organizmy.
"Je veľa teórií (o vzniku života), ale tá naša je prvá, ktorá začína bunkou," povedal Martin. Doteraz prevažoval názor, že najprv vznikli molekuly podobné DNA alebo proteíny a až z týchto substancií sa zrodili prvé živé bunky.
Stavebné kamene prvých buniek sa dostali do "anorganických inkubátorov" prúdením vody. "Pripravili tu správne mikroprostredie na priebeh chemických reakcií," uviedol Russel. V dutinkách zostali vo veľkej koncentrácii a neboli vyplavené späť do mora.
Po tom, ako sa v inkubátoroch vytvorilo niečo ako bunková stena, mohli prvé pramikróby žiť aj mimo horniny, tvrdia Martin a Russell. Tento proces sa podľa nich zopakoval asi pred 3,8 miliardami rokov dvakrát. Svedčí o tom fakt, že bunkové steny najväčších skupín baktérií, archebaktérií a eubaktérií, sa značne odlišujú.
Teória o vzniku života ako dôsledok určitých geologických podmienok má implikácie, ktoré siahajú za hranice Zeme. Prúdenie cez vrstvy hornín asi existuje na každej planéte, na povrchu ktorej je voda. Existencia života na iných planétach alebo veľkých mesiacoch by tak bola pravdepodobnejšia, ako sme si doposiaľ mysleli.