SYDNEY, BRATISLAVA. Ak štát rozhodne o tom, že začne identifikovať a trestať používateľov internetu, ktorí nelegálne sťahujú hudbu, filmy a knihy, nemusí to znamenať, že ľudia prestanú na internete kradnúť.
Situácia v Austrálii, ktorú dokumentuje magazín Cnet, svedčí skôr o inom prístupe. Používatelia začali aktívne využívať služby, ktoré ukrývajú ich identitu. Informácie poskytovateľov VPN spojení hovoria o ohromnom 500-percentnom náraste používateľov z Austrálie v priebehu jediného mesiaca.
Stratégia je jednoduchá. Buď ukryjete svoju identitu v pomalej distribuovanej sieti TOR, alebo cez VPN službu „presťahujete“ svoj počítač kdesi do cudziny.
Táto sieťová služba sa postará o to, aby všetka komunikácia prechádzala cez šifrovaný tunel do inej krajiny. Vďaka tomu nemožno identifikovať ani prenášaný obsah, ani koncového príjemcu dát.
Zvrat nastal krátko po tom, ako najvyšší súd prikázal poskytovateľom internetu odovzdať identity používateľov držiteľom práv k filmovému titulu Dallas Buyers Club za účelom vyrovnania vzniknutých škôd.
V austrálskom parlamente je, navyše, návrh zákona, ktorý by mal prikázať blokovanie webov s pirátskym obsahom, upozorňovať používateľov na porušenie autorských práv a možno aj umožniť ich odstavenie od internetu.
VPN služby sú síce platené, ale spoľahlivé. Bývajú bežným nástrojom nielen na prekonanie cenzúry, ale aj na prístup k multimediálnym službám, ktoré sú dostupné iba v niektorých krajinách.