RESTON, BRATISLAVA. V Japonsku či Mexiku je to štandard všedného dňa. Sieť vedeckých prístrojov monitoruje záchvevy zeme, aby s dostatočným predstihom dokázali varovať pred blížiacim sa zemetrasením. Hoci to znie rozumne, mnohým krajinám podobný výstrahový systém chýba.
Podľa vedcov z US Geological Survey sa to môže už čoskoro zmeniť. Namiesto toho, aby krajiny budovali desiatky drahých meracích staníc a k nim potrebnú infraštruktúru, všetko môžu obslúžiť mobily. Už dnes sú vybavené potrebnými senzormi a technológiou, ktorá dokáže určovať ich polohu.
Stačí len dáta zo senzorov zbierať cez mobilnú sieť operátora a vyhodnotiť ich počítačovým systémom. Ten v informáciách zo senzorov nájde spoločné znaky, ktoré dokáže priradiť k záchvevom zemskej kôry. Dokázal to experiment, ktorý vedci uskutočnili.
Podľa magazínu Financial Express stačia na ploche veľkej metropoly údaje z 5000 mobilných zariadení.
Tie poskytnú dostatok dát na to, aby bolo možné predvídať zemetrasenia s magnitúdom vyšším ako 7. S citlivejšími senzormi prispôsobenými pre nový druh meraní by sa však presnosť mohla zvýšiť.
Podobné projekty vyvíjajú vedci už dlhší čas. Známy je distribuovaný meteorologický systém, ktorý využíva dáta zozbierané zo zariadení dobrovoľníkov.