PEKING, BRATISLAVA. Volá sa Tianhe-2 a je najvýkonnejším spomedzi superpočítačov, ktoré sú zapísané v rebríčku Top 500. Pozostáva z 80-tisíc procesorov Intel Xeon a má výkon nad hranicou 33 petaflopov.
Hoci Čína starostlivo naplánovala ďalšie etapy jeho budovania s nárastom výkonu na hranicu 110 petaflopov, naplniť plány nebude jednoduché. Americké ministerstvo obchodu neschválilo Intelu vývoznú transakciu. Procesory Intel Xeon určené na jeho dobudovanie nesmú prekročiť hranice Spojených štátov.
USA argumentuje obavami z toho, že Čína by mohla ohromný výpočtový potenciál superpočítača využiť na vývoj jadrových zbraní. Obviňuje krajinu z toho, že výpočtové kapacity zariadenia využíva na aktivity súvisiace s nukleárnym vývojom. To podľa BBC ohrozuje národnú bezpečnosť Ameriky.
"Konajú v rozpore s národnou bezpečnosťou a záujmami zahraničnej politiky USA," tvrdí vo svojom vyhlásení ministerstvo obchodu.
Kým Intel získal kompenzáciu vo forme vládnej zákazky v hodnote 200 miliónov dolárov na budovanie superpočítača pre Argonne National Laboratory Illinois, Čína bude musieť hľadať inú alternatívu.
"Intel ohlásil svoj zámer a požiadal o licenciu, ktorá bola zamietnutá. Riadime sa princípmi práva USA," dodáva vo svojom vyhlásení firma Intel.
Už dlhšiu dobu sa podľa analytikov zaoberá vývojom svojich vlastných procesorov, aby nezostala závislá na zahraničných technológií. Čína sa v posledných rokoch výrazne pustila do vývoja čipov, operačných systémov a softvérových riešení, čo môže pre USA znamenať príchod silného konkurenta na svetové trhy.
Krajina si uvedomuje, že svojimi ohromnými výrobnými kapacitami pomohla v raste technologického priemyslu USA a cíti potenciál, že by v budúcnosti mohla ťažiť z tohto segmentu bez toho, aby sa delila so zahraničnými rivalmi o tržby a zisky.
Amerických obchodníkov pred časom pobúril príchod predajcu Alibaba na územie Spojených štátov, ktorý je ochotný uskutočňovať biznis s nižšou maržou, čím môže domácich etablovaných predajcov obrať o zákazníkov.