Boston 3. januára (TASR) - Americký časopis Science zverejnil v roku 1998 senzačnú správu, podľa ktorej je možné osvetľovaním podkolenia zmeniť chod vnútorných biologických hodín človeka. Teraz, o viac ako štyri roky neskôr, v ňom vyšla štúdia Kennetha Wrighta a Charlesa Czeislera z Harvard Medical School v Bostone, ktorí popierajú tvrdenie, že 24-hodinový biorytmus sa dá taktovať nielen cez oči, ale aj cez kožu.
Autori pôvodnej štúdie prišli k záveru, že svetlo prenikajúce cez kožu môže mať vplyv na hormóny cirkulujúce v krvi a takto prestaví centrálny taktovač v mozgu. Článok vtedy vyvolal veľký rozruch a samotný časopis Science písal o jednom z najdôležitejších objavov roka. Vedci si svoju metódu dali dokonca patentovať.
Výsledky štúdie sa však nikomu nepodarilo spoľahlivo reprodukovať. Vzhľadom na potenciálny význam článku sa Wright a Czeisler rozhodli, že ich svedomito overia oni.
Skupinu dobrovoľníkov najprv naladili na pevný rytmus spánku a bdenia. Potom ich uprostred noci prebudili a podrobili ich trom experimentom: Časť dobrovoľníkov musela zostať bdieť v miestnosti s extrémne stlmeným svetlom, ďalším tri hodiny osvetľovali jasným svetlom podkolenie alebo oči. Vedci pritom dbali na to, aby ostatné časti tela neboli vystavené svetlu.
Ukázalo sa, že osvetľovanie podkolenia bolo rovnako neúčinné ako bdenie pri tlmenom osvetlení. Zreteľné prestavenie vnútorných hodín spôsobilo iba osvetlenie očí, čoho dôkazom bola silne obmedzená produkcia hormónu melatonín. "Naše údajne nepotvrdili domnienku, že svetelné signály sa dostanú z podkolenia cez krvný obeh do mozgu," konštatujú Wright a Czeisler.