SME

Súd: ruský programátor je nevinný

Americký federálny súd v San José pred dvoma týždňami rozhodol o nevine ruskej firmy, ktorá predávala softvér umožňujúci prekonanie ochrany kníh v digitálnom formáte firmy Adobe pred kopírovaním. Moskovská firma ElcomSoft bola obvinená na základe kontrove


Podľa pozorovateľov má výrazný podiel na víťazstve ElcomSoftu v súdnom spore aj samotný Dmitrij Skľarov, ktorý kvôli kontroverznému programu strávil minulý rok pár týždňov v americkom väzení. 27-ročný mladík vystupoval na súde so svojím zamestnávateľom pokojne, ochotne spolupracoval a tak, ako konštatoval právnik Electronic Frontier Foudantion Fred von Lohmann, porota videla pred sebou seriózneho mladého muža namiesto strašného softvérového piráta, ktorého jej opisovali žalobcovia.

FOTO - ČTK/AP

rzného zákona na ochranu autorských práv (DMCA) z roku 1998, ktorý zakazuje predaj technológií používaných na prelomenie ochrany softvéru, digitálnej hudby či filmových nahrávok.

Porota zdôvodnila oslobodzujúci rozsudok tým, že ElcomSoft neporušil americký zákon zámerne. Firma postavila svoju obhajobu na tom, že softvér mal slúžiť len legálnym vlastníkom elektronických kníh, ktorí si vďaka nemu mohli vytvoriť ich kópie alebo ich čítať na iných počítačoch. Program bol preto v Rusku úplne legálny a výrobcovia vraj nevedeli o tom, že odporuje americkým zákonom. ElcomSoft softvér asi mesiac predával na svojej webovej stránke za 99 dolárov, potom ho na žiadosť Adobe z internetu stiahol.

Žalobcovia prirovnali softvér ElcomSoftu k špeciálnemu zlodejskému náradiu a obvinili výrobcu z toho, že je prepojený na skupiny hackerov distribuujúce nelegálne kópie kníh. Ako však pred súdom priznal jeden z pracovníkov Adobe, jeho spoločnosti sa nepodarilo nájsť na webe jedinú kópiu takejto elektronickej knihy napriek tomu, že na ich vyhľadávanie si najala dve iné firmy.

Podľa riaditeľky Stanfordského Centra pre internet a spoločnosť Jennifer S. Granickovej, rozsudok poukazuje na geografické obmedzenia zákona na ochranu autorských práv. Porota podľa nej nevyhnutne musela dôjsť k záveru, že zahraničná firma nemôže byť vinná z porušenia amerických zákonov, ak ich porušenie nebolo priamo jej cieľom. „Nechceme, aby musela každá krajina na svete vyhovieť americkému chápaniu autorských práv. Takto je to správne z hľadiska demokracie: ľudia v iných krajinách sa môžu sami rozhodnúť, čo považujú za dobré a čo nie,“ povedala Granicková.

Prípad ruského softvéru sa dostal do pozornosti médií v júni minulého roku, keď americká polícia na podnet firmy Adobe zatkla zamestnanca ElcomSoftu Dmitrija Skľarova počas konferencie v Las Vegas, kde mal o programe prednášku. Po protestoch verejnosti Adobe prestala ďalšie stíhanie programátora podporovať. Skľarov bol po krátkom čase prepustený a po štyroch mesiacoch sa smel vrátiť späť do Ruska pod podmienkou, že bude ochotný svedčiť v súdnom spore proti svojmu zamestnávateľovi.

(tb, reuters, cnet)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu