SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Štúdia: hudobných pirátov nemožno zastaviť

Snahy nahrávacieho priemyslu zastaviť výmenu hudby v internetových sieťach ako Kazaa či Madster nebudú nikdy úspešné, tvrdí skupina štyroch počítačových vedcov, u ktorých si štúdiu na túto tému objednal softvérový gigant Microsoft. Experti veria, že ...


Výroba ilegálnych kópií CD nie je detskou chorobou nových technológií - zostane tu, kým sa nezmení správanie nahrávacích firiem. ILUSTRAČNÉ FOTO - IBM

Snahy nahrávacieho priemyslu zastaviť výmenu hudby v internetových sieťach ako Kazaa či Madster nebudú nikdy úspešné, tvrdí skupina štyroch počítačových vedcov, u ktorých si štúdiu na túto tému objednal softvérový gigant Microsoft. Experti veria, že pokračujúci rast popularity výmenných systémov v spojení s vylepšeniami v ich organizácii nakoniec úplne vylúči možnosť zastavenia ich prevádzky.

Nahrávacie firmy sa zatiaľ snažia zastaviť bezplatné šírenie nahrávok prostredníctvom súdov a v niektorých prípadoch boli úspešné. Podľa vedcov však úspechy nebudú pokračovať. Založené boli totiž na tom, že množstvo používateľov systémov ako Napster je závislých len od niekoľkých ľudí, ktorí zdieľajú veľký počet nahrávok a majú rýchle pripojenie na internet. Bolo preto relatívne jednoduché zamerať sa na boj proti týmto „super-používateľom“ a vyradiť ich zo systému. Pri dynamickom rozširovaní vysokorýchlostného pripojenia na internet a zlacňovaní kapacity pevných diskov sa však množstvo ľudí zdieľajúcich hudbu čoskoro zvýši na takú hodnotu, že už nebude v silách firiem jednotlivo sa nimi zaoberať, predpovedajú vedci.

K úplnej strate kontroly nad šírením hudby podľa nich prispeje aj rastúca popularita chatovacieho softvéru (instant messaging) a najmä napaľovačiek CD a DVD. Snahy o technickú ochranu cédečiek tak, aby sa nedali prehrávať na počítačoch a kopírovať, sú takisto podľa štúdie odsúdené na neúspech, keďže doteraz všetky ochranné systémy sa podarilo v krátkom čase prelomiť.

Výmenné hudobné systémy preto už v podstate zvíťazili, hovoria vedci, a nahrávacie spoločnosti s nimi môžu súťažiť len tak, že legálnu hudbu urobia jednoduchšie dostupnou a lacnejšou. Podľa dôkazov nazbieraných kritikmi nahrávacieho priemyslu ceny hudobných CD počas uplynulých rokov plynulo stúpali, čo mohlo prispieť k poklesu predaja rovnako ako nástup bezplatných výmenných systémov. Koncom decembra minulého roka dostalo päť veľkých nahrávacích spoločností a traja predajcovia CD pokutu v celkovej výške 143 miliónov dolárov po tom, ako boli usvedčení zo stanovenia príliš vysokých cien CD. (BBC, tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


2 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Trestné oznámenie podal Peter Tóth, ktorý sledoval novinárov pre Kočnera.


41m

Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu