SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Satelit mapuje pokrývku Európy

Požiadavky na presnosť a aktuálnosť informácií, ktoré bezprostredne súvisia s mapovaním zemského povrchu, sa zvyšujú. Preto riešime aj projekty, založené na využívaní satelitných snímok. Ich interpretáciou možno získať informácie, ktoré sú zvyčajnými ...


Krajiny zapojené do aktualizácie tematického dátového súboru CLC90.

Požiadavky na presnosť a aktuálnosť informácií, ktoré bezprostredne súvisia s mapovaním zemského povrchu, sa zvyšujú. Preto riešime aj projekty, založené na využívaní satelitných snímok. Ich interpretáciou možno získať informácie, ktoré sú zvyčajnými terénnymi meraniami a mapovaním takmer nedosiahnuteľné.

Ide najmä o možnosť sledovať rozsiahle územia v rovnakom čase, prípadne prostredníctvom jednej fyzikálnej veličiny, alebo opakovane vo vhodne zvolených termínoch. Pre tieto prednosti sa stali satelitné snímky rozhodujúcim zdrojom informácií v rámci celoeurópskeho projektu nazvanom Image and CORINE Land Cover 2000 (I&CLC2000 - Obraz a krajinná pokrývka 2000), ktorý koordinuje Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani. CORINE je skratka označujúca program Coordination of Information on the Environment (Koordinácia informácií o krajine).

Cieľom predchádzajúcej časti projektu CORINE Land Cover 90 (CLC90) bolo vytvoriť tematickú dátovú vrstvu o krajinnej pokrývke Európy v mierke 1:100 000 s použitím satelitných snímok (Landsat TM a SPOT).

Krajinná pokrývka, to sú objekty zemského povrchu (prírodné aj človekom vytvorené), ktoré na satelitných snímkach možno rozpoznať prostredníctvom fyziognomických (vzhľadových) charakteristík. Interpretácia satelitných snímok umožnila získať informácie o polohe a rozlohe areálov 44 tried krajinnej pokrývky Európy, z ktorých sa na Slovensku vyskytuje 31 tried.

Ako príklady uvádzame rozlohy tried nesúvislej sídelnej zástavby, ktorá zaberá 4,5 percenta z celkovej rozlohy Slovenska; listnaté lesy 20,7 percenta a ihličnaté lesy 11,7 percenta. Ich výskyt možno operatívne znázorniť aj prostredníctvom grafických výstupov.

Cieľom projektu I&CLC2000 je aktualizovať existujúcu celoeurópsku dátovú vrstvu CLC90, ktorá reprezentuje stav krajinnej pokrývky Európy v rokoch 1986-1995, na stav v roku 2000 +/- jeden rok, ako aj identifikovať zmeny krajinnej pokrývky Európy v rokoch 1990-2000. V súčasnosti je do projektu aktívne zapojených 15 krajín EÚ, Lichtenštajnsko a desať krajín pristupujúcich do EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.