SME

Satelit mapuje pokrývku Európy

Požiadavky na presnosť a aktuálnosť informácií, ktoré bezprostredne súvisia s mapovaním zemského povrchu, sa zvyšujú. Preto riešime aj projekty, založené na využívaní satelitných snímok. Ich interpretáciou možno získať informácie, ktoré sú zvyčajnými ...


Krajiny zapojené do aktualizácie tematického dátového súboru CLC90.


Požiadavky na presnosť a aktuálnosť informácií, ktoré bezprostredne súvisia s mapovaním zemského povrchu, sa zvyšujú. Preto riešime aj projekty, založené na využívaní satelitných snímok. Ich interpretáciou možno získať informácie, ktoré sú zvyčajnými terénnymi meraniami a mapovaním takmer nedosiahnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide najmä o možnosť sledovať rozsiahle územia v rovnakom čase, prípadne prostredníctvom jednej fyzikálnej veličiny, alebo opakovane vo vhodne zvolených termínoch. Pre tieto prednosti sa stali satelitné snímky rozhodujúcim zdrojom informácií v rámci celoeurópskeho projektu nazvanom Image and CORINE Land Cover 2000 (I&CLC2000 - Obraz a krajinná pokrývka 2000), ktorý koordinuje Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani. CORINE je skratka označujúca program Coordination of Information on the Environment (Koordinácia informácií o krajine).

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom predchádzajúcej časti projektu CORINE Land Cover 90 (CLC90) bolo vytvoriť tematickú dátovú vrstvu o krajinnej pokrývke Európy v mierke 1:100 000 s použitím satelitných snímok (Landsat TM a SPOT).

Krajinná pokrývka, to sú objekty zemského povrchu (prírodné aj človekom vytvorené), ktoré na satelitných snímkach možno rozpoznať prostredníctvom fyziognomických (vzhľadových) charakteristík. Interpretácia satelitných snímok umožnila získať informácie o polohe a rozlohe areálov 44 tried krajinnej pokrývky Európy, z ktorých sa na Slovensku vyskytuje 31 tried.

Ako príklady uvádzame rozlohy tried nesúvislej sídelnej zástavby, ktorá zaberá 4,5 percenta z celkovej rozlohy Slovenska; listnaté lesy 20,7 percenta a ihličnaté lesy 11,7 percenta. Ich výskyt možno operatívne znázorniť aj prostredníctvom grafických výstupov.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom projektu I&CLC2000 je aktualizovať existujúcu celoeurópsku dátovú vrstvu CLC90, ktorá reprezentuje stav krajinnej pokrývky Európy v rokoch 1986-1995, na stav v roku 2000 +/- jeden rok, ako aj identifikovať zmeny krajinnej pokrývky Európy v rokoch 1990-2000. V súčasnosti je do projektu aktívne zapojených 15 krajín EÚ, Lichtenštajnsko a desať krajín pristupujúcich do EÚ.

Autor: Doc. RNDr. JÁN FERANEC, CSc.,Geografický ústav SAV, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu