Január prináša predlžovanie dňa. Najprv síce nenápadne, no neskôr sa večerný súmrak dostavuje s badateľným oneskorením. Po zotmení nad západným až severozápadným obzorom uvidíme blednúce súhvezdia Labuť a Lýru, nižšie asi ešte aj hlavu Orla. Za nimi budú zo zenitu klesať Cefeus, Kasiopeja, neskôr aj Perzeus. Večer vysoko na juhu vrcholí štvorec Pegasa s Andromédou. Zvyšnú časť južnej oblohy zaberajú obrazce menej výrazných zvieratníkových súhvezdí postupne kulminujú Ryby, Baran, pred nimi Vodnár, zvečera pri obzore upúta Južná ryba.
Veľryba spoločne s Eridanom nízko nad juhom pripravujú triumfálny nástup skvostných súhvezdí zimných nocí. Z juhovýchodu sa odsúva Býk nadväzujúci na Povozníka. Hneď večer začal nad východným obzorom stúpať Orión, neskôr je v plnej kráse spolu s Blížencami a Malým psom pod nimi. Pred polnocou sa pravdepodobne budete pozerať už len na juh: pútavú zostavu jasných hviezd doplní blýskavý Sírius bližšie k obzoru (súhvezdie Veľký pes). Vašej pozornosti možno ujde nenápadný Jednorožec či Rak, charakteristický obrazec majestátneho Leva už asi nie. Pod ním sa začína kľukatiť dlhá Hydra, pri nej spoznávame málo známu trojicu súhvezdí Sextant, Pohár, Havran. Za Levom nasleduje Panna a Váhy. Bližšie k severu, už vysoko, sú neznáme Vlasy Bereniky, Pastier a Poľovnícke psy. Odtiaľ sme už na dosah Veľkému vozu, ktorý opísal od večera veľký polkruh nad severným obzorom. Od polnoci stúpa na severovýchode. Nasleduje ho Drak vypĺňajúci priestor medzi ním a Malým vozom.
Počas noci sa zo zenitu odsunul Cefeus a do rána klesol tiahlym oblúkom k severu. Naopak, na severovýchode sa súčasne s Veľkou medvedicou na „výslnie“ dostali Žirafa a Rys. Až pred ranným brieždením zbadáme, že sa k Pastierovi pridal i Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou a južnejšie Hadonos. Zároveň to, čo sme večer videli zapadať, nachádzame ráno na severovýchodnej oblohe: tak počas noci už druhýkrát obdivujeme Lýru i Labuť, ktoré sa dotknúc severného obzoru prešmykli zo severozápadu nad severovýchod dokazujúc, že v našich zemepisných šírkach sú niektoré ich hviezdy cirkumpolárne, teda nezapadajúce.
Z januárových planét sú Urán, Neptún a Pluto málo (alebo nízko nad obzorom či blízko pri Slnku), preto ich nebudeme ani hľadať. Merkúr by sme pri veľkej dávke šťastia mohli zazrieť v astronomickom súmraku na večernej i rannej oblohe. Venušu uvidíme celý január na rannej oblohe na juhovýchode, najprv v súhvezdí Váhy, neskôr bližšie k Slnku. Vychádza štyri hodiny pred ním a je veľmi jasná. Ešte pred ňou vychádza Mars. Uprostred januára vytvoria pútavý trojuholník s Antaresom (Škorpión). Koncom mesiaca (28. 1.) sa k nim ráno pridajú Merkúr a Mesiac. Jupiter (Rak) a Saturn (Býk) sa na oblohe vo výhodnej polohe prenasledujú už dlho. Uvidíme ich takmer celú noc.
Začiatkom januára bude stáť za pozornosť meteorický roj Kvandrantidy, maximum ktorého sa očakáva 4. 1. nadránom. Radiant je medzi súhvezdiami Pastier, Drak a Herkules.