SME

Nová nádej ťažko chorých sa volá Taormina

Talianski lekári oznámili, že pred rokom úspešne vyskúšali novú metódu liečenia rozsiahlych zhubných nádorov (tumorov). 48-ročnému pacientovi vyoperovali pečeň, zasiahnutú minimálne štrnástimi nádormi, vložili ju do teflónového vreca, ožiarili neutrónmi .


Takto vyzerá prierez zdravou ľudskou pečeňou. Zhubné nádory v nej dokážu urobiť riadny neporiadok. Tím talianskych chirurgov a fyzikov vyskúšal novú nádejnú cestu ich odstraňovania: chorú pečeň vybrali z pacientovho tela, ožiarili zväzkom neutrónov, ktoré tak nepoškodili iné telové orgány ani okolité tkanivo, a potom pečeň vrátili tam, kde patrí. Rok po zákroku je pacient v poriadku. FOTO - CORNEL UNIVERSITY

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Talianski lekári oznámili, že pred rokom úspešne vyskúšali novú metódu liečenia rozsiahlych zhubných nádorov (tumorov). 48-ročnému pacientovi vyoperovali pečeň, zasiahnutú minimálne štrnástimi nádormi, vložili ju do teflónového vreca, ožiarili neutrónmi a vrátili späť do tela. Operácia trvala 21 hodín. Pacientovi sa darí dobre, jeho pečeň je odvtedy v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval New Scientist, v operačnom tíme sú chirurgovia z nemocnice San Matteo v Pavii a fyzici z miestneho oddelenia Národného inštitútu jadrovej fyziky. Začali na novej metóde pracovať už v roku 1987. Volá sa Taormina, čo je skratka z talianskeho Moderná liečba orgánov s pomocou neutrónovej radiácie a autotransplantácie.

Teraz čaká na podobný zákrok šesť ďalších pacientov. Nový úspech tímu talianskych chirurgov a fyzikov by mohol otvoriť cestu k likvidácii doteraz neodstrániteľných zhubných nádorov aj v iných orgánoch, ako sú pľúca alebo pankreas.

Metódu však možno použiť iba vtedy, ak tumory zasiahli iba jeden orgán, a ak je pacient ešte dostatočne silný na to, aby dlhú operáciu vydržal. Zatiaľ nie je ani dostatok zariadení, ktoré môžu vyžarovať vhodné neutrónové lúče. Napriek tomu však uznávaný rádiolog z Harvard Medical School v Bostone Paul Busse o metóde povedal, že je to odvážny krok, ktorý vyvolal veľký záujem ľudí, zaoberajúcich sa využitím neutrónov v lekárstve. (ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu