SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Nová nádej ťažko chorých sa volá Taormina

Talianski lekári oznámili, že pred rokom úspešne vyskúšali novú metódu liečenia rozsiahlych zhubných nádorov (tumorov). 48-ročnému pacientovi vyoperovali pečeň, zasiahnutú minimálne štrnástimi nádormi, vložili ju do teflónového vreca, ožiarili neutrónmi .


Takto vyzerá prierez zdravou ľudskou pečeňou. Zhubné nádory v nej dokážu urobiť riadny neporiadok. Tím talianskych chirurgov a fyzikov vyskúšal novú nádejnú cestu ich odstraňovania: chorú pečeň vybrali z pacientovho tela, ožiarili zväzkom neutrónov, ktoré tak nepoškodili iné telové orgány ani okolité tkanivo, a potom pečeň vrátili tam, kde patrí. Rok po zákroku je pacient v poriadku. FOTO - CORNEL UNIVERSITY

Talianski lekári oznámili, že pred rokom úspešne vyskúšali novú metódu liečenia rozsiahlych zhubných nádorov (tumorov). 48-ročnému pacientovi vyoperovali pečeň, zasiahnutú minimálne štrnástimi nádormi, vložili ju do teflónového vreca, ožiarili neutrónmi a vrátili späť do tela. Operácia trvala 21 hodín. Pacientovi sa darí dobre, jeho pečeň je odvtedy v poriadku.

Ako informoval New Scientist, v operačnom tíme sú chirurgovia z nemocnice San Matteo v Pavii a fyzici z miestneho oddelenia Národného inštitútu jadrovej fyziky. Začali na novej metóde pracovať už v roku 1987. Volá sa Taormina, čo je skratka z talianskeho Moderná liečba orgánov s pomocou neutrónovej radiácie a autotransplantácie.

Teraz čaká na podobný zákrok šesť ďalších pacientov. Nový úspech tímu talianskych chirurgov a fyzikov by mohol otvoriť cestu k likvidácii doteraz neodstrániteľných zhubných nádorov aj v iných orgánoch, ako sú pľúca alebo pankreas.

Metódu však možno použiť iba vtedy, ak tumory zasiahli iba jeden orgán, a ak je pacient ešte dostatočne silný na to, aby dlhú operáciu vydržal. Zatiaľ nie je ani dostatok zariadení, ktoré môžu vyžarovať vhodné neutrónové lúče. Napriek tomu však uznávaný rádiolog z Harvard Medical School v Bostone Paul Busse o metóde povedal, že je to odvážny krok, ktorý vyvolal veľký záujem ľudí, zaoberajúcich sa využitím neutrónov v lekárstve. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 10 h
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


22 h
Skryť Zatvoriť reklamu