LONDÝN, BRATISLAVA. Šifrovanie je pre policajné zložky vážnym problémom. Priznal to šéf Europolu, ktorý označil súčasný prístup technologických firiem za novú prekážku v ich práci.
Šifrovanie bráni sledovaniu digitálnej komunikácie a polícii unikajú informácie, ktoré ešte prednedávnom mala k dispozícii.
Rob Wainwright podľa BBC vyzýva technologické spoločnosti, aby sa zamysleli nad dopadom ich krokov na verejný poriadok a vymožiteľnosť práva.
Argumentuje tým, že treba nájsť kompromis – zaručiť súkromie používateľov a umožniť vyšetrovateľom prístup k dátam, ktoré potrebujú k svojej práci.
Plošné špehovanie
Dnešné operácie prebiehajú úplne inak ako pred rokmi. Sledovanie v teréne muselo ustúpiť špehovaniu elektronickej komunikácie.
Hoci je zrejmé, že každý, kto chce ukryť svoje úmysly, použije zabezpečené kanály na odosielanie dát, ľahko sa môžu stratiť medzi veľkým objemom komunikácie, ktorú budú šifrovať aj masy.
Problémom sú aj dáta uložené v zariadeniach, ktoré sú chránené kryptografickými algoritmami.
Technologické spoločnosti začali dbať o súkromie svojich používateľov po tom, ako sa prevalil informácie o plošnom špehovaní vládnymi agentúrami a na verejnosť sa dostali informácie o utajených súdnych rozhodnutiach, ktoré prikazujú firmám odhaliť údaje ich klientov.
Aby si firmy zlepšili svoj imidž a dostali sa z nepríjemnej situácie, rozhodli sa, že začnú so silným šifrovaním.
Vzdor firiem
Niektoré spoločnosti dokonca prichádzajú s modelom, pri ktorom ani samotné firmy nevidia do zašifrovaných dát. Je to forma vzdoru voči štátnym úradom i marketing.
Proti šifrovaniu bojujú americké vládne agentúry, nepáči sa ani Britom, ktorí v minulosti ukázali pri špehovaní silné prepojenie s USA.