ZDROJ: FAST COMPANY
1.Nenastavte si presný čas, kedy pôjdete spať
"Nútiť samého seba ísť spať v určitý čas môže viesť k nespavosti," vysvetľuje psychologička Janet Kennedyová.
Namiesto toho odporúča vyčleniť si akési hodinové "večierkové okno".
2.Nastavte si vlastný režim
Náhodný spánkový režim však tiež nie je najlepším riešením. Rovnako, ako je nezdravý nedostatok spánku, ak pôjdete do postele príliš skoro, môže sa vám ťažko zaspávať alebo sa budete často budiť.
Dôležité je sledovať, aký dlhý spánok je pre vás ideálny. Kennedyová radí zamyslieť sa, kedy potrebujete ráno vstávať, odpočítať si potrebný čas - a tak si určiť najlepší čas, kedy sa uložiť na spánok.
3.Vypnite seriály a internet
Nórski vedci jednou tohtoročnou štúdiou potvrdili vzťah medzi používaním elektronických zariadení a nedostatkom spánku pri dospievajúcich.
Treba sa preto vyvarovať sledovaniu seriálov či bezcieľnemu brázdeniu sociálnych sietí. Určite si čas, kedy všetky technológie, ktoré vám tieto aktivity umožňujú, vypnete.
4.Rutiny, no s mierou
Rutiny nemusia spôsobiť únavu, ale pomôžu vám osvojiť si lepšie spánkové návyky. Okrem vypnutia elektroniky by to mali byť oddychové aktivity, napríklad kúpeľ, čítanie, počúvanie hudby či teplý nápoj.
Kennedyová však pripomína, že je dôležité neskĺznuť k extrémnym návykom a rituálom, ktoré budete musieť absolvovať celé. Inak nebudete vedieť vôbec zaspať.
Autor: dh, Fast Company