SME

ALT: Sú liberáli v živote šťastnejší ako konzervatívci?

Hodnotiť sám seba nadpriemerne nie je zločin, konzervatívci to však preháňajú. Oplatí sa im to.

Čo znamená byť šťastným? Je to chvíľkový pocit či skôr dlhodobejšia záležitosť? Je signálom šťastia náš vnútorný pocit alebo skôr to, ako sa správame v kolektíve a na verejnosti? Závisí šťastie od politických systémov a preferencií?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslednú otázku vyriešila kladne rozsiahla analýza prieskumov a štúdií, organizovaných najmä Európskou komisiou v rokoch 1970 až 2002. Ukázalo sa, že lepšie sú na tom ľudia z liberálnejších krajín.

Príkladom takých krajín je dlhodobo sever Európy, najmä Dánsko.

Ochranný dáždnik

„Liberálne vlády sa snažia chrániť občanov pred životnými problémami, akými sú nezamestnanosť alebo chudoba. Ľudia sa preto v takých krajinách môžu cítiť celkovo šťastnejší,“ tvrdí Adam Okulicz-Kozaryn z Rutgersovej štátnej univerzity v New Jersey.

SkryťVypnúť reklamu

Metaštúdia, ktorú viedol, zahŕňa názory 1 134 384 ľudí zo šestnástich krajín západnej Európy. Vyšla minulý rok v septembri v americkom odbornom magazíne Journal of Applied Psychology.

Zo štúdie vyplynulo, že konzervatívci – v porovnaní s liberálmi - sú všeobecne šťastnejší bez ohľadu na to, v ktorej krajine žijú. Ochranný dáždnik nepotrebujú, skôr ho považujú za príťaž a mrhanie verejnými zdrojmi.

Prikladajú väčšiu váhu vlastnej zodpovednosti a schopnostiam a životné ťažkosti vrátane nezamestnanosti či chudoby považujú za osobné zlyhanie, s ktorým vláda nemá čo do činenia.

Lenže, nie je to také jednoduché. Najnovšia štúdia z amerického žurnálu Science tvrdí opak: nie, šťastnejší sú naopak liberáli. Ale platí to iba v prípade, ak zoberieme do úvahy nie to, čo o sebe hovoria v dotazníkoch, ale všímame si, ako sa prejavujú.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdenia o vlastnom šťastí, rovnako ako o vlastnej inteligencii a morálke môžu byť totiž skreslené tým, že človek chce ukázať sám seba v lepšom svetle.

Liberálno-konzervatívna priepasť

„Problém, ktorý označujeme priepasťou medzi vnímaním šťastia medzi liberálmi a konzervatívcami, je oveľa komplikovanejší, než sme si mysleli,“ vysvetľuje vedúci autor štúdie Sean Wojcik, doktorand na Kalifornskej univerzite v Irvine.

„Keď chcete zistiť, či a ako je dotyčný človek šťastný, môžete sa ho jednoducho opýtať. Riskujete však, že nezískate objektívnu odpoveď,“ zdôrazňuje aj spoluautor štúdie Peter Ditto.

Wojcik a jeho tím sa preto obrátili na takzvané „veľké zdroje“ a analyzovali milióny slov z prepisov vystúpení amerických kongresmanov, fotografie každého člena Kongresu, 47-tisíc tweetov na sociálnej sieti a množstvo fotografií na LinkedIne, čo je najväčšia profesijná sieť na svete s vyše 300 miliónmi členov, kde sa stretávajú manažéri, konzultanti a špecialisti rôznych odborov.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzeráš šťastný? Potom si liberál

Obraz šťastnejších konzervatívcov, vydolovaný z európskych dotazníkov, sa v Spojených štátoch nepotvrdil. Takže zrejme neplatí ani to, že by konzervatívci mali byť šťastnejší iba preto, lebo veria v tradičné hodnoty ako Boh alebo rodina.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3NZ2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu