BRATISLAVA. Na Faerské ostrovy zo Slovenska vycestovala päťčlenná vedecká expedícia. Plánovala pozorovať vonkajšiu atmosféru Slnka, takzvanú korónu, ktorá je v blízkosti slnečného povrchu.
Za bežných okolností sa slnečná koróna nedá pozorovať zo Zeme ani z družíc. Úplné zatmenie vytvára unikátne podmienky, ktoré môžu pomôcť objasniť jej vlastnosti. Úplné zatmenie bolo tentoraz z pevniny viditeľné iba na Faerských ostrovoch a nórskych Špicbergoch.
Vedci nechceli nič nechať na náhodu, a aby zvýšili šance na pozorovanie, dohodli sa s ďalšími tímami a strategicky sa rozmiestnili po ostrovoch.
Zábery sa nepodarili
„Žiaľ, Faerské ostrovy sú známe nevyspytateľným počasím v súvislosti s prechodom frontálnych rozhraní,“ vysvetľuje člen expedície, astronóm Stanislav Kaniansky. V priebehu dvojhodinového zatmenia sa počasie často menilo, slnko sa striedalo s dažďom a vetrom.
„Práve oblačnosť znemožnila čisto zachytiť úplné zatmenie Slnka, ktoré trvalo asi dve minúty. Nasnímané zábery majú veľmi malú hodnotu,“ povedal Kaniansky.
Na ostrovoch zatmenie propagovali aj bilbordy. Kaniansky sa však stretol aj s miestnymi, ktorí vôbec netušili, čo sa bude diať. Určite však postrehli náhle stmavnutie oblohy a hlasný škrekot vtáctva.
Špicbergy v Lomnici
Vedecká expedícia na Špicbergoch mala o niečo viac šťastia. Astronóm Vojtech Rušin pre návštevníkov Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici mohol pripraviť priamy prenos zatmenia.
Pre pracovníka ústavu Júliusa Kozu boli najväčším zážitkom reakcie ľudí, ktorí videli úkaz naživo. „V hyperdigitálnom a supermediálnom období instantných informácií a skratiek je vzácne, keď človek stojí zočivoči zákrytu dvoch mohutných vesmírnych objektov len s veľmi jednoduchými pomôckami,“ povedal.
Prečítajte si tiež:
Takto vyzeralo zatmenie na Slovensku a vo svete (galéria)
Zatmenie na Slovensku
Fakty:
- trvalo zhruba dve hodiny a 20 minút,
- keď zatmenie vrcholilo, ochladilo sa približne o 1,5 °C,
- na Slovensko vtedy dopadlo o 63 percent menej slnečnej energie.