LONDÝN, PARÍŽ. Geneticky upravené zvieratá získali ďalšiu vlastnosť. Živočíchy s implantovanými génmi cudzieho organizmu vytvárajú ľudia už desaťročia, no v posledných rokoch rýchlo rastie nielen počet, ale aj repertoár schopností, ktoré vďaka umelo zavedeným génom získavajú.
Americká spoločnosť vyvinula hybridný druh lososa, ktorý rastie rýchlejšie ako tradičné ryby. Vedci na Novom Zélande zas geneticky upravili kravy tak, aby produkovali mlieko s nižším rizikom vyvolania alergických reakcií.
Posledný prelom zaznamenali chovatelia v Číne. Upravili dobytok tak, aby bol odolnejší proti tuberkulóze. Podľa štúdie publikovanej v časopise PNAS na to vedcom stačilo génové inžinierstvo a gény myší.
Ako udržať rast
„Svet čelí bezprecedentnému nárastu počtu obyvateľov na pozadí rastúceho tlaku na poľnohospodársku pôdu a zdroje,“ uviedol podľa denníka Guardian Bruce Whitelaw z Roslinského inštitútu Edinburskej univerzity.
„Spoločnosť potrebuje preskúmať mnoho stratégií, aby riešila túto globálnu výzvu, a to tradičné aj nové, pričom mnohí vnímajú genetické inžinierstvo ako príspevok k týmto riešeniam.“