WASHINGTON, BRATISLAVA. Americká vesmírna sonda Dawn vstúpila v piatok na obežnú dráhu trpasličej planéty Ceres, ktorá je najväčším objektom pásma planétok medzi planétami Mars a Jupiter.
Signál, potvrdzujúci túto skutočnosť, prijali pozemné stanice americkej NASA o 14.36 h nášho času. Sonde trvalo 7,5 roka, kým sa dostala do cieľa svojej cesty. Nasledujúcich 14 mesiacov bude mapovať povrch Ceresu.
Do gravitačného poľa Ceresu sa sonda dostala podľa plánu vo výške 61-tisíc kilometrov nad povrchom telesa, pričom v úvodnej fáze približovania bude najmenšia vzdialenosť medzi sondou a týmto vesmírnym telesom podľa asi 44-tisíc kilometrov.
"To je približne desaťkrát menej ako vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou. V priebehu nasledujúceho mesiaca budeme meniť obežnú dráhu (sondy) a pripravíme sa na hlavnú vedeckú fázu (projektu)," uviedol Robert Mase z NASA.
Cieľom je postupne znižovať obežnú dráhu sondy, až kým nebude len niekoľko stoviek kilometrov nad povrchom trpaslíka.
Sonda poháňaná iónovým motorom odštartovala zo Zeme v septembri 2007. V rokoch 2011 až 2012 skúmala planétku Vesta, druhý najväčší objekt v takzvanom pásme planétok. Na Zem vtedy odoslala viac ako 30-tisíc fotografií.
Sonda Dawn sa teraz stala prvou vesmírnou misiou, ktorá zakotvila na obežnej dráhe dvoch vzdialených kozmických telies. Ich skúmanie má vedcom pomôcť lepšie porozumieť vývoju slnečnej sústavy.