Peking 23. decembra (TASR) - Čínski archeológovia objavili v centrálnej provincii Chu-pej viac ako 2000 rokov starý hrob, ktorý sa zaradil medzi najrozsiahlejšie a najlepšie zachované nálezy v dejinách krajiny.
Ako dnes informovala agentúra Sinchua, vykopávky odkryli takmer 500 predmetov z obdobia štátu Čchu (475-221 pred n.l.). V hrobe sa nachádzalo aj 33 kočov a 72 koní, ktorí sa tradične pochovávali s mŕtvymi.
Archeológovia ďalej našli dobre zachované tradičné bronzové zvony a kotol s priemerom 93 centimetrov, ktorý je najväčším známym predmetom svojho druhu z epochy štátu Čchu. Za pozornosť stojí aj bronzový džbán vyzdobený drakmi a určený pre šľachtu.
Minulý týždeň sa podaril v čínskej provincii Che-nan ďalší významný archeologický nález. Podľa informácií tlače tu bolo v bývalom mocenskom centre Lu-joang objavených niekoľko hrobov, ktoré nepriamo potvrdzovali reálny základ historického príslovia "šesť koní pre kráľovský koč". V jednom z hrobov sa totiž našiel koč postavený pre šesť koní.
Dejiny čínskej kultúry sa začínajú približne v roku 5000 pred n. l., keď sa neolitickí Číňania usadili v údoliach na dolných tokoch Žltej rieky a rieky Wej v dnešných provinciách Ťiang-si, Chu-pej a Che-nan. Ľudia tu žili v dobre organizovaných a chránených poľnohospodárskych usadlostiach.
Čínsky kultúrny priestor postupne narastal do obrovských rozmerov. Čínske dejiny sa rozdeľujú na dynastie, podľa ktorých sa nazývajú aj príslušné štáty. Prosperujúci štát Čchu bol jedným z desiatich čínskych štátov.