SME

Hustota telefonizácie bytov na Slovensku ročne klesá v priemere o 6 %

Bratislava 22.decembra (TASR) - Hustota telefonizácie bytov na Slovensku ročne klesá v priemere o 6 % a k 30. júnu predstavovala 63,69 %. Protikladom ...

Bratislava 22.decembra (TASR) - Hustota telefonizácie bytov na Slovensku ročne klesá v priemere o 6 % a k 30. júnu predstavovala 63,69 %. Protikladom tohto vývoja je hustota zákazníkov verejných mobilných sietí (VMS), ktorá dosiahla v sledovanom období 48,08 %.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hustota VMS vzrástla od začiatku roka 2001 k januáru 2002 takmer o 10 %. Ešte väčší nárast zaznamenala v období od januára do júna tohto roka, keď sa hustota VMS zvýšila o viac ako 8 %. Možno preto predpokladať, že na budúci rok presiahne 50 %. Pri tejto hodnote sa stáva trh nasýteným, čo môže viesť k postupnému zlacneniu služieb a telefónov poskytovaných jednotlivými mobilnými operátormi.

SkryťVypnúť reklamu

V Českej republike zaznamenali na začiatku roka 69-% hustotu VMS, čo je o 1 % viac ako v Nemecku. Najvyššie hodnoty dosiahlo Taliansko s 84 % a Veľká Británia so 78 %. Z krajín strednej Európy je za Slovenskom iba Poľsko s 26 %.

Vývoj hustoty telefonizácie bytov sa v SR môže zmeniť po budúcoročnej liberalizácii trhu pevnej verejnej telekomunikačnej siete (VTS). Licenciu na poskytovanie verejnej telefónnej služby prostredníctvom pevnej VTS zatiaľ dostalo 12 spoločností a žiadosť podali aj ďalšie 3. Držitelia licencií budú priamou konkurenciou pre Slovenské telekomunikácie (ST), doteraz monopolného poskytovateľa telefónnej služby prostredníctvom pevnej VTS. Výsledkom tohto procesu môže byť zlacnenie a skvalitnenie služieb "pevných telefónov", a tým aj možný zvrat vzhľadom na klesajúcu tendenciu pevných liniek.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívny je i vývoj odhadovaného počtu účastníkov internetu, ktorý k 30. júnu 2002 dosahoval 757 550 užívateľov oproti 674 039 užívateľom k 1. januáru 2002. Odhadovaná hustota používateľov internetu na Slovensku je 12 %, v ČR to je 14 %. V porovnaní so západnými krajinami je Slovensko stále veľmi pozadu. V Nemecku je hustota používateľov internetu na úrovni 36 % a vo Veľkej Británii dokonca 40 %. Horšie je na tom len Poľsko s 10 %.

Uvedené údaje pochádzajú zo zdrojov Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Telekomunikačného úradu SR.

* nov gl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mesiac.

Japonská ispace stratila kontakt so sondou stratila necelé dve minúty pred pristátím na Mesiaci.


TASR
Ľudia so závažnými a dlhotrvajúcimi ochoreniami, by mali mať zapísané informácie o svojom zdravotnom stave. Pomôcť im môže aj predinštalovaná funkcia v smartfóne.

Záchranári cez zamknutú obrazovku zistia zdravotné údaje.


Vizualizácia zrážky Mliečnej cesty s galaxiou Andromeda.

Milkomeda nie je samozrejmosť.


10
Logá spoločností Instragram, Facebook, WhatsApp a Meta.

Spoločnosť nahradí štátne dotácie, ktoré udržiavali prevádzku elektrárne Clinton Clean Energy Center.


SITA

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 274
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 240
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 548
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 332
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 072
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 490
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 485
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 182
SkryťZatvoriť reklamu