SME

Pomocou 3D tlačiarne vyrobili prúdové motory pre lietadlá

Nový prístup môže znížiť výrobné náklady a ušetriť materiál.

MELBOURN, BRATISLAVA. 3D tlačiarne už nevyrábajú iba plastové pištoľky, betónové budovy a čokoládové bonbóny s ornamentmi, no trúfnu si aj na letecký prúdový motor. Teraz to ukázali akademici z melbournskej univerzity Monash.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inžinierom sa podľa magazínu Mashable podarilo vypracovať postupy, vďaka ktorým možno 3D tlač použiť pri návrhu a výrobe motorov. Pomohla technológia, ktorá využíva laserový lúč na tavenie práškových kovov.

Hoci ide o technológiu, ktorá sa využíva pri prototypovaní súčiastok a jestvujú s ňou bohaté skúsenosti, nik sa takto nepokúsil vyrobiť letecký motor.

SkryťVypnúť reklamu

Akademici vyrobili hneď dva a prišli pri tom k zaujímavým výsledkom. Hoci ide o nákladnú technológiu, motory môžu byť lacnejšie a pri ich výrobe sa môže ušetriť až 90 percent materiálu. Kým pri tradičnej výrobe sa materiál uberá z pripravených polotovarov, tu sa vo vrstvách taví kov iba v takom množstve, aké je potrebné pri výrobe produktu.

Za vzor si výskumníci vzali štandardný motor, ktorý rozobrali a zdigitalizovali do 3D modelu. Ten upravili tak, aby využili prednosti 3D tlače a vytlačili tak funkčný motor, vždy po dvoch súčiastkach súčasne.

Hoci 3D tlač sa v leteckom a kozmickom priemysle používa asi desaťročie, s využívaním kovov sa doposiaľ priveľmi neexperimentovalo. Tento projekt ukázal, že to môže byť zaujímavá cesta.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu