BRATISLAVA. Ľudia majú tendenciu používať slová s pozitívnym významom častejšie ako tie negatívne. Túto domnienku prvýkrát vyslovili v roku 1969 dvaja americkí psychológovia Boucher a Osgood a nazvali ju hypotéza Pollyanna.
Názov si vybrali podľa klasickej rozprávky o sirote Pollyanne, ktorá dokázala v každej životnej situácii nájsť niečo pozitívne - a napriek nepriazni osudu vo svojom okolí vždy šírila dobrú náladu.
Desať jazykov
Takáto hypotéza vyvolávala medzi odborníkmi dlhé roky búrlivé polemiky a špekulácie, donedávna sa ju však nikomu nepodarilo overiť, pretože niečo také si vyžadovalo analýzu obrovského množstva slov a textov pochádzajúcich z rôznych jazykov.
Až vďaka pokroku informačných technológií a prepojeniu celého sveta internetom sa na túto úlohu konečne mohla podujať skupina vedcov z Vermontskej univerzity.
Výskumníci použili veľké množstvo dát, zhromaždili miliardy slov z celého sveta, ako zdroje im poslúžili knihy, denná tlač, sociálne siete, internetové stránky, televízne programy či hudobné texty.