LONDÝN, BRATISLAVA. Splníte pokyn banky, ktorý prišiel e-mailom a v dobrom vedomí pokračujete vo svojich denných aktivitách. Bez toho, aby ste tušili, že vás napadli kyberútočníci, ktorí do vášho počítača prepašovali škodlivý kód. S cieľom získať prístup k vášmu účtu, aby ho mohli zneužiť na kradnutie peňazí.
Podľa denníka The Guardian upozorňuje na aktivity hackerov firma Bitdefender, ktorá zachytila ich útočnú kyberkampaň. Britom denne zasielajú desaťtisíce správ, pričom sa snažia tváriť ak obanky NatWest, Barclays, HSBC, RBS, Lloyds Bank a Santander.
Používatelia následne otvárajú priložený odkaz, odkiaľ sa im do počítačov nainštaluje škodlivý kód. Obete ho prevezmú vo chvíli, keď sa na falošnej stránke prihlásia do internet bankingu.
Hackeri následne vstupujú do komunikácie s bankou a vďaka škodlivému kódu môžu pri prevodoch upravovať sumy a cieľové účty bez toho, aby si to používateľ všimol.
Firma upozorňuje na to, že škodlivý kód Dyreza je aktívnym od roku 2014 a útoky prechádzali viacerými krajinami sveta. Nie je preto vylúčené, že sa časom objaví aj variant imitujúci slovenské banky.
Ak sa prihlasujete k banke, vždy vpisujte jej adresu do okna prehliadača namiesto toho, aby ste použili odkaz v e-maile. Keďže viaceré škodlivé kódy majú podobu doplnkov pre internetový prehliadač, vyplatí sa na prihlasovanie k banke používať okno prehliadača v inkognito režime.