BRATISLAVA. Oslavuje dvadsaťpäť rokov. Možno najslávnejšia snímka Zeme, akú kedy vesmírna sonda zhotovila, prezývaná „Pale Blue Dot".
Americké zariadenie Voyager 1 sa vtedy, dňa 14. februára 1990 nachádzalo za obežnou dráhou Neptúna, keď Carlovi Saganovi napadlo obrátiť kameru naspäť k domovu - a zhotoviť posledné, rozlúčkové zábery.
Na snímkach sa napokon okrem slávnej bodky predstavujúcej našu Zem objavili aj Neptún, Urán, Saturn, Jupiter a Venuša. Mars mal nedostatok slnečného svetla, takže ho nebolo vidieť. A Merkúr bol zase príliš blízko k našej hviezde.
„Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa Voyager 1 obzrel späť k Zemi a uvidel tu nevýraznú modrú bodku," komentoval to teraz podľa tlačového vyhlásenia NASA Ed Stone, ktorý v súčasnosti na misii sondy Voyager pracuje. „Je to záber, ktorý odvtedy vyvoláva úžas nad miestom, čo voláme domov."
Slávny záber nebol len prvou snímkou Zeme spoza Neptúna. Voyager 1 sa ním s riadiacim strediskom lúčil - následne vedci totiž vo vzdialenosti asi 40 astronomických jednotiek (vzdialenosť zhruba od Zeme k Slnku) od Slnka kameru vypli a jej riadiaci počítač využili na nové úlohy.
Sonda dodnes funguje a v súčasnosti sa nachádza vo vzdialenosti asi 130 astronomických jednotiek. V roku 2012 Voayger 1 opustil našu slnečnú sústavu a vstúpil do medzihviezdneho priestoru.
Z jeho pohľadu by sa dnes Zem javila asi ako desaťnásobne menej výrazný objekt ako v roku 1990.