Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.Byť členom ESA je dobrou správou pre budúcnosť Slovenska.
BRATISLAVA. Európskej vesmírnej agentúre (ESA) sa minulý rok ako prvej podarilo dostať ľudský stroj na povrch kométy.
Na úspechu sa podieľali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach. Vďaka ich zariadeniu dokázal modul Philae komunikovať so sondou Rosetta a posielať údaje na Zem.
Príležitosť na účasť v podobných misiách či kozmických výskumoch budú mať teraz slovenskí vedci častejšie.
Minister školstva Juraj Draxler včera podpísal zmluvu, ktorou sa Slovensko stáva oficiálnym členským štátom ESA. Nadväzuje tým na dohodu o spolupráci z roku 2010.
Odstránené prekážky
„Ukazuje sa, že kozmické technológie budú mať nielen vedecký, ale aj hospodársky význam,“ povedal pre SME fyzik Jozef Masarik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského.
Slovensko bolo podľa jeho slov jednou z posledných krajín Európskej únie, ktoré neboli členom ESA, čo Slovákom spôsobovalo prekážky v účasti na kozmických programoch.
Vedci teraz získajú možnosť predkladať a oponovať smerovanie výskumu, firmy budú mať prístup k technológiám a súťažiam o zákazky a študenti sa budú môcť zúčastňovať na vzdelávacích aktivitách.
Fakty
Slovensko a ESA
apríl 2010 – dohoda o spolupráci,
február 2015 – zmluva o spolupracujúcom štáte,
február 2020 – nárok na plnohodnotné členstvo, v prípade aktívneho prispievania do výskumu a technológií,
ročný členský príspevok je približne 1,4 milióna eur.
„Myslím si, že môžeme hrdo konštatovať, že sme sa stali členom akéhosi exkluzívneho klubu,“ tvrdil podľa tlačového vyhlásenia ministerstva školstva Draxler po podpísaní zmluvy.
Súhlasí s ním aj vesmírny konštruktér Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, podľa ktorého Slovensko dlhodobo zaostávalo v začlenení sa do štruktúr európskeho kozmického priemyslu.
„Jeho technologická úroveň a politika garantuje, že vynaložené prostriedky sa efektívne využijú v prospech našej spoločnosti,“ vysvetľuje Baláž.
Treba byť aktívny
Členstvo v ESA bude podľa vyhlásenia ministerstva školstva stáť Slovensko približne 1,4 milióna eur ročne.
Minimálne 85 percent tejto investície sa cez rôzne projekty vráti do slovenskej ekonomiky, v prípade významných úspechov to však môže byť podstatne viac.
„ESA má požiadavku, že členská krajina, ktorá tam vloží peniaze, ich potom získa naspäť účasťou na vedeckých či podnikateľských projektoch,“ objasňuje Masarik, podľa ktorého musí Slovensko preukázať, že je schopné byť aktívnym členom a prispieť niečím konkrétnym.
Podpisom zmluvy totiž Slovensko zatiaľ získalo štatút spolupracujúceho štátu. Nárok na plnohodnotné členstvo získava krajina po piatich rokov fungujúcej spolupráce.