Dying Light (Techland / Cenega) |
|
Páči sa nám: |
špičková grafika, zábava, príbeh |
Nepáči sa nám: |
vysoké nároky PC verzie |
Hodnotenie: |
8,5 |
Platformy: |
PC (recenzovaná), PS4, Xbox One |
Stojím na streche budovy a pred sebou mám výhľad na celé mesto. Blízko mňa horí auto, na balkóne o poschodie nižšie leží mŕtva žena a ulica je plná chodiacich nemŕtvych. Rozbieham sa, skáčem na susednú budovu, no pri pokuse o zachytenie padám na zem.
Mojim smerom sa hneď rozbehne niekoľko nemŕtvych a keďže som sa dostal do slepej uličky, musím bojovať. Po ruke mám len nedokonalú mačetu a kvôli únave presile rýchlo podľahnem.
Béčkový príbeh, ktorý pobaví
Dá sa ešte vymyslieť príbeh s nemŕtvymi v hlavnej úlohe, ktorý vás pribije ku stoličke? Dying Light s ním určite neprišiel, no automaticky si nemyslite, že vás bude od začiatku nudiť.
Pripravte sa na spojenie veľkého mesta a tajného agenta infiltrujúceho sa do lokálnej skupiny ľudí, ktorí vedia odolať smrtiacej nákaze. Začiatok ale nedopadne najlepšie a vy si v sebe odnášate zárodok infekcie.
Tu sa začína príbeh s béčkovým nádychom, pri ktorom na vás čaká niekoľko prekvapení a rozhodnutí, s ktorými možno súhlasiť nebudete. Hrať na tri strany nie je jednoduché, hlavne keď jednej z nich vďačíte za svoj život.
Dôležité postavy, s ktorými sa v meste stretnete, majú svoj príbeh a viete ich odlíšiť už z diaľky. Na rozdiel od nich je ale váš hlavný hrdina nevýrazný a po skončení hry to bude práve on, na ktorého zabudnete najskôr.
Keď hrubá sila nestačí
Je príjemné vidieť hru, v ktorej je hlavný hrdina aspoň v niektorých veciach totožný s bežným smrteľníkom. Pri behu sa rýchlo sa unaví, silných úderov rozdá len pár a keď sa proti nemu postaví päť protivníkov, radšej rýchlo zuteká.
Navyše, na začiatku je slabý a s vodovodnou rúrkou zvládne odstrániť len jedného nemŕtveho. Postupom v hre sa schopnosti vylepšujú v troch základných smeroch a za úspešné úlohy zbierate body skúseností.
Tie neskôr môžete (či vlastne musíte) minúť na získanie ďalších schopností, ktorých je celkovo až niekoľko desiatok. Vďaka nim sa naučíte nové útočné kopy, budete mať lepšie ceny pri obchodníkoch či si z nájdených súčiastok vyrobíte lepšie veci.
Aj po niekoľkých hodinách hrania sa budete súbojom radšej vyhýbať. Možno na jeden záťah už ukončíte trápenie troch nemŕtvych, no čo z toho, keď je ich na každej ulici niekoľko desiatok.
Po strechách
Väčšinu času preto strávite lezením po budovách a skákaním zo strechy na strechu. Jedine tam ste v bezpečí pred nepriateľmi a navyše je takýto pohyb rýchlejší. Parkour ako umenie úteku je extrémne efektívne a jeho zlepšovanie je veľmi dôležité pre vaše prežitie.
Cez deň si môžete skrátiť cestu aj cez ulice, no keď v noci vyjdú špeciálni mutanti, budete sa na strechách držať aj silou vôle. Keď vás zbadajú, tak im len tak rýchlo neujdete a je veľká pravdepodobnosť, že pri úteku narazíte na ďalších dvoch.
Nočné potulky mestom sú preto najmenej obľúbenou časťou hry, pričom vyhnúť sa im nie je možné. Občas vám pomôžu svetelné a zvukové pasce, no v celom meste je ich len pár.
Počas prvých hodín hrania budete prehľadávať každé zákutie a každú jednu truhlicu. Dôvodom je akútny nedostatok účinných zbraní a pomôcok, pričom napríklad lekárničku len tak pohodenú nenájdete. Musíte si ju vyrobiť z niekoľkých prísad.
Bez poriadneho počítača hru neskúšajte
Dying Light je jedna z graficky najkrajších hier poslednej doby, s čím súvisia aj jej vysoké hardvérové požiadavky. Pri nastavení maximálnych detailov s vyhladzovaním hrán a rozlíšením 2560x1440 bodov musíte mať veľmi výkonný herný počítač.
Naša redakčná zostava so štvorjadrovým procesorom Core i7-3770, 16 gigabajtami pamäte a grafickou kartou GeForce GTX 980 hru dokázala rozhýbať plynulo s rýchlosťou 50 snímok za sekundu. O dve generácie starší model vám bude stačiť jedine pri Full HD rozlíšení.
Veľmi dôležitá je aj kapacita pamäte, grafický čip s gigabajtom pamäte je nepoužiteľný, pre spomínané Full HD rozlíšenie potrebujete minimálne dvojnásobok. S čipmi od Nvidie máte navyše reálnejšie tiene a hĺbku ostrosti.
Herné konzoly novej generácie sú bez problémov, niektoré efekty síce nemajú, ale hra aj tak vyzerá veľmi dobre. Dynamické svetlo sa mení v závislosti od hodiny a počasia - nestrieda len deň a noc, ale sa dočkáte napríklad vetra a dažďa.
Nenudí ani po hodinách
Veľký otvorený svet plný nemŕtvych, stovky budov po ktorých môžete liezť, množstvo zaujímavých úloh ktoré treba vyriešiť a vecí, ktoré musíte vyrobiť. Dying Light je príjemným prekvapením pre náročného hráča s obľubou v akčných hrách, pri ktorých vždy nemusí sekať hlava-nehlava.
Občas treba zapojiť aj mozgové závity a hľadať tú najmenej náročnú cestu. Každé zbytočne zastavenie znamená riziko napadnutia nemŕtvymi a pri nočných potulkách skoro istú smrť. Neustále napätie a množstvo úloh vás pri hre udržia dlhý čas, my sme sa nenudili ani po niekoľkých hodinách.
Kvôli vysokým nárokom počítačovej verzie odporúčame skôr verziu pre herné konzoly. Jedine ak by ste mali extrémne výkonný počítač s grafickým čipom najnovšej generácie, tak si kúpte PC verziu, vyzerá skutočne úchvatne.