V článku sme opravili faktické chyby agentúry TASR.
DARMSTADT. Európska kozmická sonda Rosetta sa v sobotu priblížila ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko len na vzdialenosť šiestich kilometrov a urobila veľmi podrobné fotografie jej povrchu.
Oznámili to vedci z riadiaceho centra misie z Európskej vesmírnej agentúry.
Snímky zhotovené počas blízkeho preletu sondy by mali doraziť na Zem v pondelok. Vedci by tak mali získať detailné údaje o podobe a rozmeroch kométy.
Do takej tesnej vzdialenosti ku povrchu sa už Rosetta zrejme nedostane, keďže kométa je na svojej ceste k Slnku čoraz aktívnejšia.
Kozmická sonda, ktorej časť vyvíjal aj Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied, dorazila ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko vlani v auguste po viac ako desať rokov trvajúcom lete.
Na jej ľadom pokrytý povrch následne v novembri vyslala pristávací modul Philae, ako vôbec prvé kozmické teleso vyrobené človekom.
Modul však po dvoch skokoch skončil na nesprávnom mieste - v tieni, takže keď sa mu vybila hlavná batéria, solárne článku mu nedokázali dodávať dostatok energie.
Ešte predtým však poslal do pozemského riadiaceho centra misie veľké množstvo údajov. Experti ESA veria v jeho opätovné oživenie, keď sa kométa dostane bližšie ku Slnku.
Vedci dúfajú, že informácie získané zo vzoriek kometárneho prachu a častíc im pomôžu odhaliť tajomstvo vzniku slnečnej sústavy pred 4,6 miliardou rokov.
One hour to go to closest approach! At 12:41 UT I'll pass just 6 km over the Imhotep region of #67P! pic.twitter.com/r0iK8AUqrK
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 14. Únor 2015