1. Orangutány z Bornea
FOTO - SITA/AP
Vo Weheajskom lese na ostrove Borneo žijú kriticky ohrozené orangutany. Vedci si doteraz mysleli, že väčšinou radšej zostávajú v korunách stromov. V lese sa však vo veľkom rúbe a stromy miznú.
Po zásahoch drevárenského priemyslu zostávajú vyrúbané akési cesty. Začali ich využívať aj zvieratá, pretože im rozširujú možnosti presunu, čím šetria energiu.
2. Tepláreň
FOTO - SITA/AP
Lamantíny, známe aj ako morské kravy vážia síce okolo pol tony, no majú málo izolačného tuku a dlhodobý výskyt v studenom prostredí ich dokáže zabiť. Zvyknú sa preto zohrievať v prirodzených teplých prameňoch.
Pri floridskom pobreží čerpajú studenú vodu elektrárne, aby ochladili generátory. Voda sa oteplí a potrubím pokračuje späť do oceána.
Lokálne lamantíny zistili, že je ešte príjemnejšia ako prírodné pramene a denne sa preto pri potrubí stretávajú stovky až tisíce zvierat. Otázkou zostáva, čo budú robiť, keď sa zastarané elektrárne vyradia z prevádzky.
3. Skratka k evolúcií
FOTO - WIKIMEDIA/CC
Penica čiernohlavá lieta v zime z Nemecka a Rakúska do Španielska. Niektoré však v posledných desaťročiach začali používať "skratku" a lietajú radšej bližšie do Anglicka.
Prilákalo ich tam významné množstvo ľudí, ktorí poctivo napĺňajú kŕmidlá na záhrade. Penice, ktoré spolu zimujú, sa väčšinou aj spolu pária.
Vtáky, ktoré lietajú do Anglicka, už začali vykazovať odlišné charakteristiky, napríklad oblejšie krídla a užšie zobáky.
4. Rozšírenie populácie
FOTO - WIKIMEDIA/CC
Kým globálne otepľovanie topí ľadovce a ohrozuje ľadové medvede, albatrosy z neho majú úžitok. Nové a silnejšie veterné prúdy im umožňujú skracovať si výlety za potravou, vďaka čomu sú vtáky tučnejšie a lepšie sa im darí páriť.
Vďaka teplejším podmienkam môžu aj motýle modráčiky tmavohnedé klásť viacej vajíčok.
Autor: dh, National Geographic