ZDROJ: National Geographic, FOTO: Wikimedia/CC
1.Yeti a Bigfoot
Obrovské stopy tiahnuce sa snehom, nejasné zábery čohosi medzi stromami, tajomný humanoid z dávnych čias. Yeti má žiť niekde v Himalájach, americký Bigfoot sa má zase prechádzať trebárs Yellowstonským národným parkom.
Zmienky o podobných hominidoch nie sú vo svete nové, príbehy rôznych kultúr sa len hemžia obrami a veľkými príšerami z ďalekých končín. V prípade Bigfoota sa však, napríklad, v dvadsiatych rokoch objavili aj stopy neznámeho tvora.
Až v osemdesiatych rokoch vysvitlo, že za nimi stál istý Rant Mullens.
2.Obor z Cardiffu
Bol to objav na titulné stránky novín. V roku 1869 sa v americkom Cardiffe objavil nález akéhosi kamenného muža, ktorého zo zeme vykopal istý miestny farmár.
Trvalo len krátko, kým celý nález vyhlásili za sadrový podvod miestneho špekulanta, ten však už medzičasom stihol vyberať po päťdesiat centov od návštevníkov za ukážku obra z dávnoveku.
3.Piltdownský človek
Jeden z najväčších paleontologických podvodov v dejinách sa viaže na údajný nález pozostatkov z lokality neďaleko mestečka Piltdown v anglickom grófstve Sussex. Vedci tam mali naraziť na dlho hľadaný prechodný článok medzi opicami a človekom.
Tento podvod pretrval vo vedeckej komunite neodhaleným po desaťročia, až v päťdesiatych rokoch sa prišlo na to, že s nálezom nemusí byť všetko v poriadku.
V roku 1953 antropológovia zistili, že lebka Eoanthropusa nie je ničím iným ako skladačkou: časť ľudskej lebky pochádzala zo stredoveku, čeľusť patrila orangutanovi a zuby šimpanzovi. Kosti však chemicky a mechanicky upravili tak, aby predstierali, že sú čímsi iným.
4.Príšera z Loch Ness
Asi nejestvuje známejší záhadný netvor, ako príšera z druhého najväčšieho škótskeho jazera. Potvora má pochádzať ešte z praveku a v hĺbkach miestneho lochu mala prežiť až do dnešných čias.
Legenda o monštru z jazera má podľa miestnych viac ako tisícročie, no nikdy neprekročila okolie jazera. To sa však zmenilo v tridsiatych rokoch, keď okolo jazera vybudoval dôležitú dopravnú tepnu. A spolu s cestou sa rozšírila aj legenda o záhadnom tvorovi.
Až potom nasledovali všetky tie údajne pravé fotografie.
5.Obrovský hlavonožec
Pravdou je, že dodnes zostáva väčšina morských hlbín nepreskúmaná. A pravdou je i to, že niektoré hlavonožce môžu dorastať do ohromných rozmerov, ktoré – vrátane ramien – pohodlne prekračujú desať metrov.
Minulý rok sa však objavil exotický záber: mal zobrazovať takmer päťdesiatmetrovú sépiu, ktorú more vyplavilo na pláž. Jediným problémom je, že túto zjavnú fotomontáž uverejnil najskôr satirický web a z neho sa – už ako pravá správa – snímka začala šíriť internetom.
Autor: tp, National Geographic