LONDÝN, AIX EN PROVENCE. Na začiatku to bola len nepotvrdená hypotéza. Ľadové medvede mali migrovať z oblastí, kde sa pod vplyvom otepľovania topí ľad. Teraz sa dohad potvrdil, zvieratá sa totiž začali presúvať smerom k arktickým ostrovom na severe Kanady.
Tvrdí to štúdia v magazíne PLoS One, ktorá skúmala DNA medveďov. Zvieratá smerujú k oblastiam s pretrvávajúcim morským ľadom počas celého roka.
Idú za prostredím
„Ľadové medvede migrujú spolu s prirodzeným prostredím,“ tvrdí podľa Discovery News vedúca štúdie Elizabeth Peacocková z Amerického geologického prieskumu. „Morský ľad je ako pohybujúci sa chodník. Medvede pravdepodobne smerujú k miestam, kde sú ostatné zvieratá a kde je tiež lepší prístup ku koristi.“
Vďaka skúmaniu viac ako 2800 vzoriek medveďov vedci zistili aj ďalšie informácie o týchto zvieratách. Ukázalo sa, že devätnásť subpopulácii medveďov bielych sa rozložilo do štyroch skupín, ktoré si sú geneticky podobné: obývajú západné a východné polárne povodia, južnú Kanadu a kanadské arktické ostrovy medzi Kanadou a Grónskom.
Podľa výskumu smerujú zvieratá z južnej Kanady a východného polárneho povodia smerom k arktickým ostrovom.
„Medvede si vybrali tieto oblasti, pretože more sa tu menej topí v lete,“ povedala aj podľa agentúry Reuters Peacocková.
Rastú teploty
Už predchádzajúca štúdia amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru potvrdila, že otepľovanie Arktídy ma vplyv na migráciu ľadových medveďov. Podľa nej teploty v tejto oblasti rastú dvakrát rýchlejšie ako inde vo svete.
To má za následok roztápanie veľkej plochy ľadu na súši aj na mori, kde sa ľadové medvede pohybujú, pária či lovia.
Počet ľadových medveďov pod vplyvom takýchto zmien za viac ako dve desaťročia poklesol približne z 1200 na 800 kusov na západe kanadskej oblasti Hudsonovho zálivu. V južnej časti Beaufortovho mora počet dospelých medveďov od roku 2001 poklesol o štyridsať percent, čím ich v oblasti zostalo len deväťsto.