BRATISLAVA. Je to 35 milimetrov. Až o takúto hodnotu ročne stúpajú niektoré miesta na Islande. Naznačujú tak previazanosť pohybov zemskej kôry a ľadovej pokrývky, ktorá časť ostrovného štátu na severe Európy zakrýva.
Výskum podľa štúdie v odbornom magazín Geophysical Research Letters navyše ukazuje, že dôvodom rastu Islandu môže byť globálne otepľovania i to, že ľad na ostrove sa stále rýchlejšie topí.
„Náš výskum naznačuje spojitosť medzi aktuálnym zrýchlením zdvíhania sa a zrýchľujúcim sa ústupom ľadu,“ vysvetľuje v tlačovej správe Arizonskej univerzity prvá autorka výskumu Kathleen Comptonová.
Výskumníci na svoje zistenia využili dáta z viac ako šesťdesiatky GPS prijímačov, ktoré sú roztrúsené po celom Islande. Niektoré sa na svojich miestach dokonca nachádzali už od roku 1995, takže vedci mohli systematicky sledovať pohyby, ktoré prístroje zachytávali.
Údaje ukázali, že najrýchlejšie zemská kôra stúpala na miestach medzi niekoľkými veľkými ľadovými pokrývkami. Čím boli zariadenia od ľadu ďalej, tým bolo stúpanie pomalšie.
Otázkou teraz je, či takýto pohyb zeme nespôsobí ďalšie problémy. Niektorí odborníci upozorňujú, že by to mohlo viesť k zvýšenej vulkanickej aktivite.