BRATISLAVA. Je to jedna z najdôležitejších otázok, aké sa týkajú vývoja človeka. A je to pritom jednoduchá otázka a už jej samotné kladenie je jej súčasťou: kedy sa u našich dávnych prapredkov objavil dar reči?
Pri hľadaní odpovede na takúto otázku máme problém. Vedci totiž môžu vychádzať iba z nepriamych dôkazov, akými sú umenie či pozostatky po sofistikovanejších spoločenstvách. No zrod reči priamo datovať nedokážu.
Nový prístup k problému však teraz predviedol tím Thomasa Morgana z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Vedci sa pokúsili ukázať priamu súvislosť medzi schopnosťou vytvárať lepšie kamenné nástroje a evolúciou jazyka a učenia sa. Výsledky publikovali v magazíne Nature Communications.
Päť skupín
Výskumníci predpokladali, že slová a čoraz lepšia komunikácia sú užitočným nástrojom a môžu dávať skupine istú výhodu nad jej konkurentmi či prostredím.
Na otestovanie tejto hypotézy rozdelili vedci takmer dvesto študentov do piatich skupín, pričom vždy jednému dobrovoľníkovi ukázali, ako pred miliónmi rokov zhotovovali kamenné nástroje naši predkovia - vychádzali z postupov spájaných s takzvanou olduvanskou kultúrou. Chceli od nich, aby sa kamenné nástroje skupina naučila vyrábať.