WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorú vyvinuli pre nasadenie v boji. Nazerá cez múry do úkrytov, v ktorých dokáže odhaliť aj ten najmenší pohyb. Hoci sa hrudník pohybuje len nepatrne, na displeji sa objaví indícia, kde sa skrýva cieľ útoku.
Americká armáda začala používať zariadenia Range-R v ozbrojenom konflikte v Afganistane a Iraku, teraz sa však na verejnosť dostala informácia o tom, že nie je jedinou zložkou, ktorá má technológiu vo svojej výbave.
Údajne ju používa aj niekoľko policajných zložiek v USA, čo odštartovalo debatu o súkromí. Kým úrady už v roku 2001 zakázali strážcom poriadku v krajine používať termovíziu, všetci očakávali, že to bude platiť aj pre ostatné podobné technológie.
Informácia sa dostala na verejnosť pravdepodobne omylom. Polícia použila radarové zariadenie pri zatýkaní muža, ktorý porušil podmienky svojho podmienečného prepustenia. Pri zásahu v jeho príbytku sa policajti riadili informáciami, ktoré získali prostredníctvom tejto technológie - odhalí pohyb na vzdialenosť 15 metrov.
Podľa BBC informácie naznačujú, že policajné zložky používajú radary od roku 2012 a nie je vylúčené, že narúšajú súkromie občanov viac ako je nutné. Záujem médií preto rozpútal spoločenskú diskusiu, či tým nie sú v krajine porušované občianske slobody.
Použitie termovízie v nebezpečných situáciách schvaľuje prokuratúra, radarové zariadenia by preto nemali byť výnimkou.