amátori pre túto platformu sú už dosť „rozmaznaní“, nedosahujú tu až takú popularitu.
EMACS sa väčšinou distribuuje v balíku veľkom niekoľko megabajtov. To preto, lebo obsahuje veľmi silný programovací jazyk v štýle LISPu, v ktorom je naprogramované veľké množstvo rôznych rozšírení, z ktorých mnohé už z editovaním textu veľmi nesúvisia - napríklad textový internetový prehliadač. Najlepšie to vystihuje asi známy výrok: „Počul som, že EMACS dokáže aj variť kávu, ale to som ešte nemal možnosť vidieť na živo.“ :-) Typické preň sú klávesové skratky vo forme kombinácií s Ctrl a Alt, ktorými sa spúšťa väčšina funkcií.
VIM sa zameriava takmer výhradne na samotnú prácu z textom, ktorú sa snaží maximálne uľahčiť najmä tým, ktorí píšu všetkými desiatimi prstami. Preto obsahuje niekoľko módov, základné dva sú príkazový, v ktorom sa nezadáva text, ale klávesy majú špeciálny význam a vkladací, v ktorom sa píše nový text. Tento spôsob umožňuje aj komplikované úpravy bez použitia klávesových kombinácií s Ctrl či Alt.
Oba tieto editory majú vo všetkých oblastiach veľmi pokročilé možnosti, pričom ich konfiguračné súbory umožňujú prispôsobiť ich správanie do najmenších detailov. Obsahujú podporu pre takmer všetky programovacie jazyky či iné formáty založené na čistom texte. Naučiť sa ich ovládať síce vyžaduje nejaký čas, ten sa však pri každodennej práci mnohonásobne vráti.
Programátorské editory alebo prečo Notepad nestačí
V tých výnimočných prípadoch, keď bežný užívateľ potrebuje niečo písať ako čistý text, mu väčšinou úplne stačí štandardný Notepad (Poznámkový blok). Programátori a všetci ostatní, ktorí trávia prácou s čistým textom väčšinu pracovného času, však potrebujú oveľa viac, napríklad:
Množstvo klávesových skratiek a možnosť ich predefinovania. Táto možnosť je zrejme základnou požiadavkou. Chodiť myšou do menu napríklad kvôli každému uloženiu dokumentu nie je veľmi pohodlné. Keďže každému vyhovujú nejaké iné skratky, príjemná práca vyžaduje, aby si ich mohol predefinovať podľa vlastných predstáv.
Pokročilé možnosti vyhľadávania a nahradzovania sú nevyhnutné pre automatizovanú úpravu textu. Pokročilé možnosti sú také, ktoré si poradia aj s úlohami typu: „na koniec každého slova, ktoré začína na AB, neobsahuje písmeno C a nie je na začiatku ani konci riadku, pridaj DE.“ Na tieto účely sa používa špeciálna syntax, najčastejšie takzvané regulárne výrazy.
Zvýrazňovanie syntaxe výrazne sprehľadňuje text hlavne programátorom. Správny editor by samozrejme mal obsahovať prednastavené zvýrazňovanie čo najväčšieho počtu programovacích jazykov, ale nesmie chýbať minimálne možnosť nastavenia vlastných farieb.
Naozaj dobré editory toho samozrejme ponúkajú oveľa viac, napríklad aj možnosť naprogramovania vlastných funkcií.
Autor: CDtip