BRATISLAVA. Jestvuje nejaké spojenie medzi náročnou prácou a konzumáciou alkoholu?
Práve na túto otázku sa pokúsila nájsť odpoveď metaanalýza v odbornom magazíne BMJ. Prieskum viac ako šesťdesiatky vedeckých štúdií na viac ako tristotisíc ľuďoch napokon naznačil spojitosť: ľudia, ktorí pracujú týždenne viac ako 48 hodín, zvyčajne pijú viac a sú vystavení väčšiemu riziku alkoholizmu.
Výskumníci podľa magazínu New Scientist skúmali správanie ľudí v štrnástich krajinách. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí viac pracujú, majú asi o jedenásť percent vyššie riziko, že sa stanú alkoholikmi – v porovnaní s tými, ktorí pracujú štandardných 40 hodín týždenne. Ak ľudia pracovali 49 až 54 hodín týždenne, toto riziko sa zvýšilo o trinásť percent.
V prípade žien to znamená 14 alkoholických nápojov týždenne, v prípade mužov 21 nápojov, a platilo to bez ohľadu na geografický región či socioekonomickú skupinu.
„Už tu boli nejaké náznaky z predchádzajúcich výskumov, že pridlhá práca sa môže nejako spájať s nezdravým životným štýlom,“ hovorí pre popularizačný magazín prvá autorka štúdie Marianna Virtanenová. „Napríklad s nízkou fyzickou aktivitou a vyšším požívaním alkoholu.“
Vedci sa domnievajú, že alkoholom si títo nadmerne zaťažovaní ľudia pomáhajú od nadmerného stresu, depresie či spánkových porúch.