LAS VEGAS, BRATISLAVA. Nové technológie v domácnostiach môžu odhaliť detaily z nášho života, ktoré by sme sa radšej nechali pre seba. Myslí si to Edith Ramirez z US Federal Trade Comission, ktorá je presvedčená o tom, že začíname strácať rešpekt pred novými produktmi a službami.
Podľa BBC prenikajú čoraz hlbšie do našich domácností a života bez toho, aby sme sa zamýšľali nad tým, čo všetko o nás prezradia prevádzkovateľom služieb či hackerom. Vchodové dvere a múry našich príbytkov už jednoducho nestačia.
Kým surfovanie internetom odhaľuje naše záujmy, kontakty či spotrebiteľské návyky, mobily prezrádzajú informácie o našom pohybe a dennom režime. To, čo museli trpezlivo pred rokmi zisťovať detektívi, dnes sami dobrovoľne odovzdávame firmách, o dôveryhodnosti ktorých príliš neuvažujeme.
S novými typmi zariadení však môžeme prekročiť hranicu, za ktorú by sme sa neradi vydávali. Inteligentné hodinky, náramky monitorujúce športovú aktivitu, okuliare spárované s mobilom a množstvom ďalších drobností zbiera informácie, prísne osobného charakteru. Od tepovej frekvencie, cez telesnú teplotu až po mieru našej fyzickej aktivity.
Ak sa do tejto skladačky pridajú dáta z inteligentných televízorov a ďalších spotrebičov v domácnosti, čoskoro bude možné digitálne rekonštruovať celé naše životy. Otázkou zostáva len to, akým spôsobom budú využité. I dobrý zámer sa môže zvrtnúť nesprávnym smerom a denne sa presviedčame o tom, že vládne agentúry a hackeri so dokážu nájsť cesty ku svojim cieľom.