SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak by sme sa uspokojili s tým, že internet používame iba na posielanie pošty, čítanie novín, sledovanie videí a nakupovanie, kapacita všetkých liniek by sa mohla scvrknúť o 56 percent.
Podľa magazínu Quartz vyplýva zo štatistík, že viac ako polovicu internetovej prevádzky uskutočnili v tomto roku softvérové roboty. V minulom roku to bolo ešte o čosi viac.
Softvérové roboty
Vyhľadávače denne prečítajú milióny webových stránok, aby aktualizovali svoj obsah a prinášali vždy najčerstvejšie informácie vo výsledkoch vyhľadávaní. Pravidelne navštevujú a hľadajú na nich nové články.
RSS roboty zasa v niekoľkominútových intervaloch nazerajú na spravodajské weby, aby z nich stiahli titulky a prvé riadky noviniek. Robia tak státisíce služieb, ktoré sa pokúšajú konsolidovať obsah a naservírovať ho tak, aby ste nemuseli nič hľadať. Rovnako fungujú aj RSS čítačky a agregátory v mobiloch a stolových počítačoch.
Ďalšie roboty duplikujú z internetu obsah všetkého druhu, aby prostredníctvom prekladačov vytvorili magnet pre vyhľadávače. Pokúšajú sa pritiahnuť neuváženými klikmi pozornosť náhodných čitateľov, aby zarobili na reklame. Popri tom mnohé distribuujú škodlivý kód. Kopírovaním hľadajú cestu k širokým masám svojich cieľov.
Špehovacie roboty zasa v pravidelných intervaloch kontrolujú weby. Kým niektoré monitorujú funkčnosť služieb a vytvárajú štatistiky a prehľady, iné vám umožnia sledovať weby konkurencie, aby ste okamžite dokázali reagovať na ich nové ponuky.
Podobným spôsobom pracujú aj všetky porovnávače cien a nákupné servery, ktoré spracúvajú špeciálne exporty z obchodných webov.
Bez človeka
Existuje množstvo ďalších robotov, ktoré hľadajú bezpečnostné chyby webov, aby na ne inštalovali škodlivý kód, iné zbierajú e-mailové adresy pre zasielanie spamu, ďalšie robia distribuované útoky na niektoré zo služieb a podobne.
Konajú bez toho, aby ich interaktívne ovládal človek. Bez ohľadu na to, či ide o kyberzločinecké gangy alebo legitímne internetové služby.