Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BRATISLAVA. Severokórejská armáda a ľud sú pripravení na konfrontáciu so Spojenými štátmi a zahŕňa to i kyberpriestor. Naše kroky povedú proti Bielemu domu, Pentagonu i celým USA.
Taký je odkaz Severnej Kórey po tom, ako americká FBI i prezident potvrdili, že diktatúra stojí za kyberteroristickým útokom na filmovú spoločnosť Sony Pictures. Barack Obama navyše priznal, že jeho krajina zvažuje, že severokórejský režim znovu pripíše na zoznam podporovateľov terorizmu.
Podpora terorizmu
Koncom novembra napadli hackeri sieť kalifornskej pobočky Sony Pictures. Ukradli odtiaľ dosiaľ nepremietané filmy, scenár k novému filmu o Jamesovi Bondovi, osobné údaje zamestnancov i filmových hviezd.
Následne sa spoločnosti i kinám vyhrážali teroristickými útokmi pripomínajúcimi 11. september 2001. Dôvodom zrejme bola komédia The Interview, v ktorej zavraždia severokórejského lídra Kim Čong-una.
V piatok už FBI i Barack Obama potvrdili, že za útokmi stoja jednotky z komunistickej diktatúry. Naznačovať to mala analýza použitého škodlivého kódu i spôsob útoku. Americká administratíva zvažuje primeranú odpoveď.
„Máme veľmi jasné kritériá na to, čo pre štát znamená podpora terorizmu,“ povedal v rozhovore pre CNN Obama. „Ale takéto rozhodnutia nerobíme len na základe novinových správ, systematicky sa pozeráme na to, čo kto vykonal, a na fakty.“
Otázny je postoj Číny
Kľúčovou otázkou teraz je, ako sa k celej situácii postaví Čína. S výnimkou satelitného spojenia prechádza prakticky celý severokórejský kontakt s internetom cez čínsku infraštruktúru. Čínsky a americký ministri zahraničných vecí pritom spolu už o celej situácii podľa BBC hovorili.
Čína, jeden z mála severokórejských spojencov, v súčasnosti tvrdí, že je proti akýmkoľvek kyberútokom či kyberterorizmu. Odmietla sa však vyjadriť priamo ku krokom Severnej Kórey.