Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
LIMA, BRATISLAVA. Klimatické zmeny nie sú problémom, ktorý majú riešiť len najbohatšie krajiny sveta, ale týka sa všetkých a na riešení sa preto musia podieľať všetci. Každý podľa svojich možností. Toto je hlavný odkaz, ktorý vzišiel z rokovaní v peruánskej Lime, na ktorých sa zúčastnilo 194 krajín.
To je približne všetko, na čom sa dohodli. Rokovania, ktoré sa začali 1. decembra a mali sa skončiť v piatok, ale pre nezhody sa natiahli o dva dni, nepriniesli žiadny konkrétny záväzok. Ako presne budú krajiny znižovať emisie, prezradia o rok, keď sa uskutoční kľúčový klimatický summit v Paríži.
Dohoda na dosah
Podľa dohody krajiny do marca predložia OSN návrh toho, ako znížia emisie. Medzinárodná organizácia potom zhodnotí, či je kolektívna snaha dostatočná na dosiahnutie cieľa, aby globálna teplota nestúpla o viac ako dva stupne v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Konkrétne ciele sa potom schvália v Paríži.
„Myslím si, že vôbec prvýkrát máme na dosah dohodu, ktorá sa bude týkať všetkých a Lima k tomu výrazne prispela,“ zhodnotil výsledok rokovania pre Guardian britský minister pre energetiku a klimatické zmeny Ed Davey.
Podobné rokovania v minulosti padali na tom, že chudobnejšie krajiny, najmä India a Čína, odkazovali bohatším, že prudké zníženie emisií si jednoducho nemôžu dovoliť, lebo by sa spomalil rast ich ekonomík.
Súčasťou dohody je preto aj pomoc bohatších tým, ktorých ohrozujú klimatické zmeny. Najviditeľnejším prípadom sú malé ostrovné štáty, ktorým hrozí zaplavenie. Rozdelenie týchto nákladov bude jednou z kľúčových tém budúcoročného parížskeho summitu.
Nechali sa dotlačiť
Ochranári kritizujú text dohody, že je až príliš nekonkrétny. „Text sa menil zo slabého na slabší až na úplne najslabší,“ povedala pre Daily Telegraph Samantha Smithová zo Svetového fondu na ochranu prírody. V každom novom návrhu dohody podľa nej krajiny dostali nové možnosti, ako sa vyhnúť tvrdším záväzkom.
Tvrdšie slová použil Asad Rehman z organizácie Priatelia Zeme. „Chudobnejšie krajiny sa zasa nechali dotlačiť rozvinutým svetom k prijatiu dohody, ktorej dôsledkom bude, že ich občania budú čeliť pochmúrnej budúcnosti katastrofickej klimatickej zmeny,“ cituje ho Sky News.