NASHVILLE, BRATISLAVA. Človek nedokáže aktivovať všetky svaly súčasne. Elektrický úhor dokáže takýto stav svojej koristi vyvolať na diaľku, čím si uľahčuje lov. Vyplýva to z výskumu Kennetha Cataniu z Vanderbiltovej univerzity, ktorého výsledky zverejnil magazín Science.
Elektrické úhory majú pozdĺž brušnej dutiny tri orgány schopné vysielať a prijímať elektrické impulzy. Podľa magazínu National Geographic využívajú dva z nich ako echolokátor, aby sa lepšie orientovali v okolitom prostredí, podobne ako delfíny či netopiere.
Tretí orgán dokáže vysielať až štyristo impulzov vysokého napätia (600 voltov) za sekundu, ktoré pôsobia na motorické neuróny koristi. Svaly ryby, ktorú úhor naháňa, sa do troch milisekúnd kompletne stiahnu a ryba zostane paralyzovaná. Catania tento štýl lovu prirovnáva k diaľkovému ovládaniu alebo k taseru, ktorý využívajú rôzne bezpečnostné zložky. Ten však dokáže vyslať iba 19 impulzov za sekundu.
„Ak by elektrický úhor nemal túto schopnosť, mal by veľký problém nájsť si niečo na jedenie,“ cituje ho National Geographic.
Jeho štúdia však prišla aj na ďalší trik, ktorý úhory pri love využívajú. Ak sa korisť schováva, ale úhor tuší jej prítomnosť, vysiela pravidelne do okolia dvojicu alebo trojicu impulzov nízkeho napätia. V koristi vynútia mimovoľné pohyby všetkých svalov, ktoré s rybou šklbnú. Využitím svojho sonaru dokážu zaznamenať tieto pohyby a lokalizovať korisť.
„Je to fascinujúci príklad evolúcie v akcii,“ hovorí pre Science biológ z Michiganskej univerzity Jason Gallan. Cataniov výskum môže pomôcť ďalším vedcom, ktorí skúmajú elektrické ryby na molekulárnej úrovni, aby zistili, ako si dokázali vyrobiť batérie zo svalov.
Elektrický úhor napriek svôjmu názvu nie je úhor, ale jedinečná sladkovodná ryba z čeľade paúhorovitých, ktorá obýva rieky Amazon a Orinoco v Južnej Amerike.