BRATISLAVA. Náš vesmír by zrejme vôbec nemal jestvovať tak, ako ho denne okolo seba zažívame. Počas najranejšieho rozpínania kozmu, len kratučko po veľkom tresku vraj malo dôjsť k nestabilite a celý vesmír sa mal rozpadnúť.
Naznačuje to Higgsov bozón, častica, ktorú pravdepodobne objavili pred dvoma rokmi vo Veľkom hadrónovom urýchľovači neďaleko Ženevy.
Napriek tomu vesmír okolo nás funguje a krátko po svojom zrode sa neskončil. S možným vysvetlením tejto anomálie prišiel teraz európsky tím v odbornom magazíne Physical Review Letters. Fyzici naznačujú, že kľúčom môže byť gravitácia, ktorá umožnila vesmíru prežiť svoju rýchlu expanziu.
Gravitácia pomohla
Takzvaný štandardný model dobre vysvetľuje svet okolo nás. Napriek tomu, že zjavne nie je úplný, nám umožňuje robiť dobré predpovede a pomáha nám určiť, čo máme hľadať napríklad v rozpadoch po zrážkach v ohromných urýchľovačoch.
„Tento štandardný model časticovej fyziky, ktorý vedci používajú na vysvetľovanie elementárnych častíc a ich interakcií, nám však ani zďaleka neponúka odpoveď na to, prečo sa vesmír po veľkom tresku nezrútil,“ vysvetľuje v tlačovom vyhlásení londýnskej Imperial College teoretický fyzik Arttu Rajantie.